Ukupno: 6112057

Genijalac iz 7.a
Autor: Administrator , 19. 3. 2013.

Kada prolazimo školskim hodnikom, sigurno na panou opazimo natpis "Rezultati s natjecanja". Oni koji idu na natjecanja svakodnevno zapažaju ovaj natpis, ali svakako ga primjećuju i oni koji čekaju ulazak u neki razred. Gledajući rezultate natjecanja iz matematike, geografije, kemije, povijesti i vjeronauka, možemo opaziti jedno ime - Ivan Bilmez.

To je taj genijalac koji na svim natjecanjima osvoji neka od prva tri mjesta, najčešće ono prvo. Na školskom natjecanju iz povijesti i geografije bio je prvi. Došavši na Županijsko natjecanje iz povijesti, imao je 42 od moguca 54 boda, što opet ukazuje na prvo mjesto. Geografiju je napisao još bolje, čak 60 od mogućih 70 bodova. Pretpostavljate li koje je to mjesto? Naravno, najviša stuba na putu za uspjeh. Zlonamjernici će sigurno misliti da je on zadnji štreber koji ne radi ništa osim učenja, ali, vjerujte, on zaista živi kao svi njegovi vršnjaci.

Ravnateljica naše škole odlučila je ugostiti Ivana, zajedno s nastavnicom povijesti Klaudijom Gašpar i nastavnicom geografije Jadrankom Đaković. Tu smo se našli i mi novinari pa smo, osim postavljanja novinarskih pitanja, saznali neke nove i bolje načine učenja, ali i mnoge zanimljive informacije o ovom uzornom učeniku. Ravnateljica je srdačno čestitala Ivanu te izrazila posebno zadovoljstvo jer je i ona nastavnica geografije te zna kako je to težak predmet. Koliko su ova natjecanja teška, ravnateljici je poznato jer, po njenim riječima, nikada joj se nije dogodilo da je neki njen učenik osvojio prvo mjesto iz povijesti i geografije.

Nastavnica Đaković nam je rekla kaliko je test bio težak jer su se kriteriji za bodovanje postrožili. Navela je jedan primjer - ako je slučajno krivo napisano ime grada ili neke rijeke, bod se ne priznaje, što znači da se na natjecanju iz geografije još od prošle godine pažljivo boduje i gramatika. Rekla nam je da je jako sretna i zadovoljna Ivanovim uspjehom te mu želi odlazak na državno natjecanje. Dodala je i kako je usmjeravanje učenika jako važno, ali učenik sam odlučuje o svom uspjehu. Nastavnica Gašpar također je izrazila zadovoljstvo te dodala da Ivan nije išao na dodatne sate povijesti, ali je osvojio prvo mjesto na školskom natjecanju i tako otišao na županijsko. Pohvalila je Ivana rekavši da pažljivo sluša nastavu i sve nauči na satu te je stekao dobre radne navike kojima ga je naučila njegova prijašnja učiteljica Valentina Mirković.

Nakon ispitivanja nastavnica, odlučili smo intervjuirati Ivana kako bismo čuli njegovo mišljenje o ovim izazovima.
Koji ti je predmet draži, geografija ili povijest?
-Geografija je zanimljiva i lakša, povijest je teža, ali jednako zanimljiva. K tome, imam sreću da mi razrednica predaje povijest.
Kako si se pripremao za natjecanja?
-Prije natjecanja sve sam ponovio te dodatno učio 3 sata. S nastavnicom geografije komunicirao sam i putem e-maila te tako dobivao razne zadatke koje sam rješavao.
Što bi se dogodilo kada djeca ne bi učila povijest i geografiju?
-Dogodilo bi se da ne bi znali kako je nastala njihova država i jezik, ali ne samo to, nego i sve što na svijetu postoji ili se dogodilo. Geografiju je dobro učiti jer saznajemo glavna obilježja nekih država, gradova i ono najvažnije – učimo se snalaziti u prostoru i vremenu.
Što ti je bilo najteže pri učenju povijesti ili geografije?
-Povijest mi je bilo teže učiti, imao sam puno imena koja su teško pamtljiva. Osoba koja ne zna povijest, ne zna se kulturno izražavati. Geografiju mi je bilo lakše učiti, a i prije sam bio upoznat s natjecanjima iz geografije.
Kad bi jednog dana mogao predavati povijest ili geografiju, koji bi predmet predavao?
-Ne bih htio biti nastavnik jer smatram da je teže nego biti učenik.
I na ostalim natjecanjima bio si jako uspješan, a kako su prošla natjecanja iz matematika i kemije?
-Na Županijskom natjecanju iz matematike bio sam treći, a iz kemije tek dolazi pa ćemo vidjeti kakav će biti uspjeh.
I na kraju,treniraš li neki sport?
-Da, treniram nogomet, dobar sam sportaš i uz to odličan učenik.

NOVINARSKA SKUPINA

Helena Majer