Trodnevno državno Natjecanje iz njemačkoga jezika u našoj školi
Autor: Ksenija Teskač, 14. 4. 2024.

OŠ Antuna Kanižlića bila je domaćin XXX. državnog natjecanja u znanju njemačkoga jezika za osnovne i srednje škole od 10. do 12. travnja 2024.

Prvog dana, 10. travnja, nakon dolaska svih natjecatelja i njihovih mentora, ogranizirano je otvorenje državnog Natjecanja u Gradskom kazalištu Požega s uvodnim programom dobrodošlice u kojemu su sudjelovali učenici srednje Glazbene škole Požega i učenici nižih i viših razreda OŠ Antuna Kanižlića.

Drugog dana Natjecanja u prijepodnevnim satima uslijedio je prvi dio pisanog dijela, tj. pisanje sastavaka. U isto vrijeme za mentore učenika bile su organizirane tri različite radionice: “Wird die Alfa-Generation noch Deutsch lernen wollen?“, Ivana Horvatinčić Ajayi, prof., „Bewegungsorientierter Unterricht“, Veronika Lipohar, prof. i „Dramapädagogische Methoden und digitale Tools“, mr. Martina Budimir, prof. izvrsna savjetnica, Ekonomska škola, Požega.
Nakon stanke od pola sata u 11:30 počeo je drugi dio pisanog dijela Natjecanja, tj.
razumijevanje slušanjem i čitanjem. Za to su vrijeme mentori u tišini razgledavali školu i tražili mobil na kojem se nalazi naziv njihove škole. U poslijepodnevnim su satima nastavnice i nastavnici Povijesti i Geografije, škole domaćina, učenicima i mentorima pokazali znamenitosti našega grada te su posjetili: multimedijsku Gradsku knjižnicu, crkvu svetog Lovre, katedralu, Kužni pil, Požešku kuću u kojoj su kroz multimediju istraživali Zlatnu dolinu. Nakon Požeške kuće učenici su se uputili u šetnju trgom dok su njihovi mentori još posjetili Kuću Kraljevića.

Trećeg i zadnjeg dana Natjecanja uslijedio je usmeni dio na kojemu su učenici imali priliku natjecati se u govornim sposobnostima. U Gradskom kazalištu u 14:00 sati uslijedilo je proglašenje pobjednika u svim kategorijama: OŠ KAT I Lista A, OŠ KAT - I Lista B, OŠ KAT II, SŠ KAT I - Lista A, SŠ KAT I - Lista B, SŠ KAT II - Lista A te SŠ KAT II - Lista B. Za prva tri mjesta u svim kategorijama pripremljene su nagrade za učenike i njihove mentore. Nekim su prvim mjestima
dodjeljene i nagrade u vidu stipendija, tj. višednevnog usavršavanja u Njemačkoj.
Još jednom zahvaljujemo svim pokroviteljima XXX. DRŽAVNOG NATJECANJA IZ NJEMAČKOGA JEZIKA: Goethe – Institutu Zagreb, Hueber Zagrebu, Njemačkom veleposlanstvu Zagreb, Austrijskom kulturnom forumu Zagreb, Švicarskom veleposlanstvu Zagreb, Europskom centru za moderne jezike, Belgijskom veleposlanstvu, Gradu Požegi, Turističkoj zajednici Grada Požege, Požeško-slavonskoj županiji, Turističkoj zajednici Požeško-slavonske županije, te Alfi,  Profilu i Školskoj knjizi.

koordinatorica 30. državnog Natjecanja iz njemačkoga jezika, prof. Jasminka Hajpek, izvrsna savjetnica