Ukupno: 6111952

EARTH: Bella Italia - započeli smo novi Erasmus+ projekt
Autor: Valentina Čurčić, 24. 10. 2022.

Četvero učenika u pratnji nastavnica Danijele Stanić i Valentine Čurčić boravili su od 16. do 22. listopada 2022. u talijanskoj pokrajini Basilicata, u gradu Nova Siri, u okviru Erasmus+ projekta EARTH koji je započeo 1. rujna ove godine.

Ovo je bila prva mobilnost provedena u okviru ovog projekta, a uključivala je partnere iz Italije, Portugala, Islanda, Grčke, Španjolske i Hrvatske.

Prvi susret svih sudionika projekta EARTH započeo je prigodnim programom i pozdravima ravnatelja škole domaćina u Montalbanu i gradonačelnika. Nakon natječaja za logo projekta, uslijedio je posjet pitoresknoj Croco farmi i šetnja Montalbanom.

Projektni je tim dan proveo u istraživačkom centru ENEA - Talijanskoj nacionalnoj agenciji za nove tehnologije, energiju i održivi ekonomski razvoj na predavanjima i radionicama o održivom razvoju, obnovljivim izvorima energije i recikliranju. Uslijedio je posjet i šetnja najpoznatijom pješčanom plažom Nova Siri.

Erasmus timovi su treći dan proveli isključivo radeći u školi domaćinu. U mješovitim grupama sudionici su kreirali marketinški i financijski plan distribucije za odabrani poslovni model koji će se implementirati u regiji Montalbano.

Sudionici prve Erasmus+ mobilnosti u Italiji prezentirali su gotove radove stručnom povjerenstvu i svojim kolegama. Profesori su slušali predavanje o pokretanju novog posla te također odradili zadatak koji su učenici radili. Dan je završio velikom svečanošću za cijelu lokalnu zajednicu na kojoj su partneri predstavili pjesmu ili ples svoje zemlje.

Matera je grad u regiji Basilicata, pod zaštitom UNESCO-a od 1993. godine. Imali smo sreću provesti jedan dan u ovom iznimnom gradu u kojem su snimani poznati filmovi James Bond: Tomorrow Never Dies i Pasija Mela Gibsona. Grad je poznat i kao Mali Jeruzalem. U povratku smo posjetili ostatke hrama božice Atene iz 6.st. prije Krista.

Tijekom ovog tjedna održano je nekoliko aktivnosti: natječaj za logo, studijski posjeti farmi i centru za istraživanje i tehnološke inovacije ENEA, kulturni posjet gradu Matera, predavanja o poduzetništvu, kružnom gospodarstvu i Business Model Canvas. Definirane su međunarodne radne skupine i svaka je skupina razvila i predstavila povjerenstvu poslovni model koji će se implementirati u regiji Montalbano. Jedan od najistaknutijih trenutaka ove mobilnosti bio je gala događaj za cijelu lokalnu zajednicu na kojem su sudionici projekta predstavili pjesmu ili ples svoje zemlje.

Bili su to dani rada, ali i jačanja veza između svih partnera u ovom projektu, učenika, nastavnika i obitelji domaćina.