Škola astronomije
Autor: Valentina Čurčić, 2. 10. 2022.

30.9. i 1. 10. 2022.  učenice 7.a  razreda Anita Franikić, Eva Begović i učenik 5.b razreda Emanuel Mikuš, članovi astronomske grupe, uz pratnju učiteljice fizike Nataše Mikuš sudjelovali su na predavanjima  Škole astronomije u prostorijama Gimnazije u Požegi koju su organizirali HAZU Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Požegi i Gimnazija Požega.

Teme predavanja koje su učenici odslušali bile su:

1.Amaterska astronomija u Požegi: od Otona Kučere do Zvjezdarnice u novoj Gimnaziji, akademik Milko Jakšić

2.Kratka povijest Mliječnog puta, dr.sc. Lovro Palaversa

3. Rijetke publikacije iz astronomije, dr.sc. Branko Hanžek.

Akademik Milko Jakšić  malim je astronomima ispričao zanimljivo predavanje o povijesti Zvjezdarnice na vrhu Požeške gimnazije. Zvjezdarnica je osnovana još daleke 1888. godine iako  nije bila prva u Hrvatskoj jer je još ranije osnovana zvjezdarnica u Puli koja je radila od 1872. godine.  Požešku zvjezdarnicu – svjetlarnik na vrhu Gimnazije osnovao je Oton Kučera. U Zagrebu je također osnovao zagrebačku zvjezdarnicu na Popovom tornju. Kučera je bio profesor na požeškoj Gimnaziji. Mnoge su generacije učenika poslije njega prolazile kroz požešku Gimnaziju, a neki su od njih s oduševljenjem pratili napretke astronomije i moderne znanosti. Požega  danas ponovo ima zvjezdarnicu na vrhu Gimnazije, a njeno je postojanje bitno za buduće još uspješnije generacije mladih astronoma.

Dr.sc. Lovro Palaversa u svom je predavanju dao kratki pregled najnovijih otkrića vezanih uz proučavanje Mliječnog puta uz poseban osvrt na tehnologiju koja ih je omogućila.

Dr.sc. Branko Hanžek dao je publici pregled rijetkih publikacija iz astronomije koje su u 19. i 20. stoljeću poučavale i popularizirale astronomiju. U ovom su prikazu prikazana dva rijetka časopisa povezana s astronomijom Mladi zvjezdar i Bilten dokumentacija (inostrane) stručne literature.

1.10. 2022. učenici su poslušali predavanje dr.sc. Vibora Jelića na temu Jesmo li sami u svemiru?  u kojemu je objašnjavao zašto je toliko teško pronaći planete izvan Sunčevog sustava i kako nam u svemu tome pomaže moderna tehnologija. Osvrnuo se i na pitanje koliko je dugo bilo potrebno da se razvije život na Zemlji i koji su uvjeti trebali biti zadovoljeni.

Uslijedilo je predavanje mr.sc. Ivana Romštajna na temu Istraživanje planetoida svemirskim letjelicama gdje je na zanimljiv način prikazan kratki povijesni pregled istraživanja planetoida svemirskim letjelicama (od prvog posjeta Gaspri 1991.g. do detaljnog istraživanja Veste i Ceresa) s posebnim naglaskom na nedavne, aktualne i buduće misije poput dostavljanja uzoraka tla s planeta Ryugu i Bennu na Zemlju te planirano istraživanje Jupiterovih Trojanaca i metalnog planetoida Psyche.

Posljednja tema predavanja bila je Optički teleskopi dipl. ing. Damira Hržine koji je pokušao riješiti nedoumice ljubiteljima astronomije oko nabavke teleskopa. Objasnio je da skuplje ne znači uvijek i bolje te prikazao prednosti i nedostatke različitih vrsta teleskopa i dodatne opreme koje se nude na tržištu.

Navečer u 20.00 sati istog dana učenici su posjetili zvjezdarnicu Gimnazije u kojoj su promatrali Mjesec, Jupiter i zviježđe Velikog medvjeda.

Nataša Mikuš, učiteljica Fizike