Poznati matematičar i Youtube legenda u našoj Školi
Autor: Administrator , 1. 11. 2015.

Posljednji petak u listopadu naša je Škola ugostila jedno poznato i učenicima koji više ili manje vole matematiku omiljeno lice. Radi se o Toniju Milunu, profesoru i matematičaru koji uspijeva matematiku približiti učenicima na njima zanimljiv način.

Profesor Milun je osebujna osoba vrlo dinamičnog života. Osim što predaje matematičke predmete na više fakulteta, bavi se popularizacijom znanosti sudjelujući na Festivalu znanosti. Koordinator je  Znanstvenog piknika, pokrenuo je udrugu o popularizaciji znanosti Međunarodni institut za obrazovanje i znanost. Snimio je preko 2000 videa, pokrenuo portal znanja na kojemu je okupio tim suradnika s ciljem približavanja gradiva matematike za osnovnu i srednju školu pomoću videa. Drži pripreme za prijemne ispite i državnu maturu, a autor je i srednjoškolskih udžbenika iz matematike. Uza sve to, profesor je savjetnik nekoliko kompanija i ministarstava, suradnik pisanih medija, a na HRT-u sprema emisije o financijama za mlade. No, ni to nije sve – profesor Milun radi na doktoratu iz ekonomije te aktivno sudjeluje na znanstvenim konferencijama i okruglim stolovima u zemlji i inozemstvu (Srbija, Moldavija). Trenutno radi na projektu „Ne čujem, ali želim učiti!“ namijenjenom učenicima s poteškoćama sluha. Iz navedenog možemo vidjeti da naš gost vodi jako dinamičan i radišan život za jednog mladog profesora.

Toni Milun održao je predavanje pod nazivom „Where maths is fun – četiri godine poslije“. Prisjetio se početaka svojeg najvećeg, a sada aktualnog projekta – snimanja edukativnih videa o matematici. Učenicima je naglasio važnost matematike u svakodnevnom životu jer su računarstvo, strojarstvo, robotika, a u novije vrijeme i biologija i pravo, povezani i temeljeni na matematici. Osim matematike, profesor je naglasio važnost razvijanja i njegovanja tolerancije i suradnje s različitima. Prikazao je svoj tim suradnika koji su svi posebni i drugačiji, a istodobno rade na zajedničkom cilju i međusobno se razumiju. Također je naglasio kako je važno biti uporan jer će nas u životu ponekad odbiti, neće prihvatiti naše zamisli ili nećemo biti na željenim mjestima i funkcijama. No ne treba odustati, već treba i dalje pokušavati pa će s vremenom doći i uspjeh. Jako je važno i razbiti vlastiti statični mentalni sklop: treba gledati široko i daleko pa ćemo doći do drugih i drugačijih ideja. U konačnici, profesor je ohrabrio učenike da ustraju, ne gube nadu i rade ono što vole te razvijaju svoje talente.

Zahvaljujemo se profesoru Milunu na vremenu koje je izdvojio i obogatio nas svojim inspirativnim predavanjem. I sami smo se uvjerili da profesor zaslužuje nagradu Ponos Hrvatske koju je dobio jer je iskren, neposredan i uvijek spreman pomoći. Nadamo se da će i ubuduće nastaviti sa svojim projektima na dobrobit svih učenika.

Goran Đurđević, nastavnik Povijesti