1.Korak
Autor: Marija Čuljak, 5. 3. 2015.

Prvi koraci su obično teški i nespretni, no 1.Korak Požeško-slavonske županije bio je itekako spretan, poletan i veseo. Radi se o prvoj smotri osnovnoškolskog plesnog stvaralaštva naše Županije održanoj danas u sportskoj dvorani Grabrik,  kojoj je suorganizator i domaćin bila naša Škola. Voditeljice organizacije Smotre bile su učiteljice Zdenka Matković i Katarina Baretić.

Ova smotra dio je projekta Plesna kultura u osnovnoj školi koji se odvija uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Cilj i ideja ovoga projekta je popularizirati ples u školama kroz izvannastavne aktivnosti.

Na 1.Koraku predstavilo se 8  plesnih skupina iz 6 osnovnih škola s područja  Županije. Plesači su pokazali svoja umijeća u 11 plesnih točaka podijeljenih u dvije kategorije: slobodni plesni stil i kreativni plesni stil. Smotru je otvorila viša savjetnica za razrednu nastavu gospođa Mirela Skelac, a sve nastupe je budnim okom pratila gospođa Ilijana Lončar, plesna pedagoginja i članica projektnog tima projekta Plesna kultura u osnovnoj školi.

Smotru je otvorila plesna skupina Stars OŠ Julija Kempfa izvedbom koreografije Opa! Ista skupina predstavila se nešto kasnije još jednom izvedbom, koreografijom na  poljsku pjesmu Cos Mnie Cosi.

Plesna skupina OŠ „Vladimir Nazor“ iz Trenkova predstavila se izvedbom Estas Perdida Calypso.

Našu su Školu predstavljale dvije plesno-ritmičke skupine. Prve su nastupile Iva i Elena izvedbom koreografije na pjesmu Stay, a nakon njih uslijedile su još tri koreografije: Zlatna ribica skupine plesačica prvoga razreda te Bailando i Svarožići i vile plesačica petoga razreda.

Dvije plesne skupine došle su iz OŠ Vilima Korajca iz Kaptola. Plesna skupina Euterpa svojom izvedbom odvela nas je u Afriku, a skupina Anđeli smirila je vreli afrički duh izvedbom plesa Anđeli pod maskom.

Skupina Cool stars došla je iz OŠ fra Kaje Adžića u Pleternici i sve prisutne razveselila plesnom izvedbom pjesme Happy.

U svijet bajki Ivane Brlić – Mažuranić povela nas je plesna skupina Slap OŠ Dobriše Cesarića u Požegi svojom izvedbom Neva Nevičica.

Posebni gosti na Smotri bile su plesne skupine dviju osnovnih škola Brodsko-posavske županije: plesna skupina OŠ „Bogoslav Šulek“ u Slavonskom Brodu i plesna skupina OŠ „Vladimir Nazor“ iz Adžamovaca.

Naravno da su nas svojim izvedbama uveselile i plesačice Plesne radionice Ilijane Lončar i plesačice Plesnoga studija Marine Mihelčić.

I izvođači i gledatelji i organizatori na završetku naše prve plesne smotre, koja je bila revijalnog karaktera, bili su zadovoljni. Energija, umijeće i veselje koje se čitalo na licima plesača svima su uljepšali i razveselili dan.

Voditelji plesnih skupina uputili su se u prostor knjižnice naše Škole u kojoj je bio organiziran okrugli stol, a plesači su se odmarali i okrijepili sređujući dojmove.

Nadamo se da će sljedeći Korak biti još veći, da će nam se pridružiti još više plesača i plesnih skupina i s drugih osnovnih škola Županije jer to će svima donijeti još više uživanja, ali i znanja.

Valentina Čurčić, učiteljica Hrvatskog jezika