Maskenbal učenika predmetne nastave
Autor: Marija Čuljak, 18. 2. 2015.

Treću godinu za redom učenici od 5. do 8.razreda sudjelovali su na tematskom maskembalu čiju je organizaciju vodila učiteljica Hrvatskoga jezika Biljana Marković. Tema ovogodišnjeg maskembala bila je Hrvatska i sve što ju predstavlja. Ideje za maskiranje su usitinu bile domišljate, a učenici i njihovi učitelji i roditelji vrijedni pa su zamišljeno proveli u djelo i izradili maske.

17.veljače od 17.00 sati maškare naše Škole zavladale su Grabrikom. Šarenila je bilo na svakom koraku, od učenika do učitelja i prosudbenog povjerenstva koje je pažljivo proučavalo svaku masku i nastupe maskiranih grupa. Svi su bili veseli, raspjevani i rasplesani. Veselje je prštalo na sve strane posljednjeg dana maškara jer sutra počinje korizma, vrijeme pripreme za najveći kršćanski blagdan Uskrs.

Učenici su se vješto maskirali u različita obilježja Hrvatske. Najzastupljenije maske bile su, naravno, iz Slavonije: ratari i strašila, kutjevačko Vincelovo, slavonsko kolinje, slavonska šuma, slatki proizvodi Zvečeva, slavonski svatovi, Slavonci, sovice sa Sovskog jezera...No bilo je tu i ribica iz našeg plavog Jadrana, Splićana koji su se prošetali Grabrikom, mnoštva hrvatskih sportaša i navijača – odgledali smo čak i rukometnu utakmicu u kojoj su, naravno, Hrvati pobijedili Nijemce! Pošli su naši učenici iz modernoga doba u davnu povijest: Dragutin Kramberger poveo nas je do krapinskoga pračovjeka,  barun Trenk u vrijeme kada je nastala kravata, a opat Držiha i kralj Zvonimir upoznali su nas s glagoljicom i dragim kamenom hrvatske pismenosti Bašćanskom pločom. Maškare ne bi bile maškare da se ovdje nisu našli i neki suvremeni likovi. Pri tome mislimo na političare Lijepe Naše. Osim što su bivši predsjednik Ivo Josipović i novoizabrana predsjednica Kolinda Grabar Kitarović vodili cijeli program, jedan nam je razred prikazao njihovu izbornu kampanju. Našli su se u Grabriku i prosvjednici Kamenskog, imunološkog zavoda, branitelji iz Savske koji su tražili svoja prava.

U goste su nam došli i učenici OŠ Dobriša Cesarić koji su nam se predstavili kao slavonski svatovi i učenici OŠ Julija Kempfa maskirani u liječnike, medicinske sestre i bolesnike. Posebni gosti ovogodišnjeg maskembala bili su pleternički čoraci. Sve prisutne oduševili su svojom maskom kuge i dojmljivim ulaskom u prostor dvorane.

Sve šarenilo i raznosvrsnost maski otežali su posao prosudbenom povjerenstvu koje je moralo odabrati tri najbolje grupne i tri najbolje pojedinačne maske. Izbor im je itekako bio otežan, a odlučili su ovako:

1.mjesto za najbolje maskirani razred osvojio je 6.d kao krapinski praljudi,

2.mjesto pripalo je 7.c i njihovom prikazu slavonskog kolinja,

3.mjesto zaslužio je 8.d s veselim slavonskim svatovima.

Nagrade za pojedinačne maske osvojili su:

1.mjesto podijelili su strašila Ana Dograjić i Ante Ilić iz 6.b,

2.mjesto  Slavonka Nikolina Lucić, 8.c,

3. mjesto čokolada Seka i Seka Tara Stipanović i Mirta Topalušić, 8.a.

Povjerenstvo sastavljeno od učenika Škole odabralo je najbolje maskirane učitelje:

1.mjesto podijelili su Goran Đurđević i Mirjana Bajić,

2.mjesto osvojila je Jasminka Hajpek,

3.mjesto pripalo je Biljani Marković.

Sve što je lijepo, kratko traje – kaže narodna poslovica. Maškare su prošle i sada se opet trebamo vratiti u svakodnevicu.

Dogodine čekaju nas opet maštovite i vesele maske na neku novu, zanimljivu temu.

Valentina Čurčić, učiteljica Hrvatskoga jezika