Kroz makete bolje učimo geografiju
Autor: Administrator , 19. 4. 2013.

Učenici šestih, sedmih i osmih razreda izrađivali su makete poznatih svjetskih građevina, a sve u želji kako bi geografiju naučili na netradicionalan način. Umjesto teksta u knjizi, opipljiv prikaz naučenoga. Izrađene makete izložene su unutar knjižnice te u izlogu iste.

U srijedu 10.4.2013. te u utorak 16. travnja otvorena je izložba u Gradskoj knjižnici Požega. Ravnateljica knjižnice Jasenka Bešlić lijepim je riječima otvorila izložbu maketa te naglasila kako će ovo svim posjetiteljima biti zanimljiv i poučan prikaz svega onoga što su samo gledali putem fotografija.

U izgradnji maketa sudjelovali su učenici šestih i osmih razreda pod vodstvom mentorice profesorice Ane Pejković. Ideju je potaknula nastavnica Jadranka Đaković unutar svoga razreda, slijedili su ju i drugi razredi, a interes za ovakvu izradu, po riječima nastavnice, postoji i kod učenika drugih škola. Sličan je primjer učenja geografije i učenje reljefa Zemlje kroz oblikovanja u plastelinu i gipsu.

˝Prezadovoljna sam učeničkim radovima. Trajno ću čuvati osmijeh učenika kada su mi donosili gotove makete˝, izjavila je nastavnica Ana Pejković.

˝Radost morate podijeliti s nekim˝, naglasila je ravnateljica škole Marija Samardžija i dodala je kako je jako zadovoljna ovim projektom izgradnje maketa te kako nam je škola uspješna jer imamo odlične nastavnike koji svoje znanje prenose na učenike.

˝Kruna sa sedam šiljaka na kipu slobode predstavlja 7 kontinenata˝, predstavila je  Ivona Saveski, učenica 6.c razreda.
Za Hanu Novak iz 6.b razreda bio je pravi izazov raditi katedralu Vasilija Blaženog u Rusiji, jer, kako kaže, katedrala ima 120 dijelova kojih je bilo teško sastaviti i zalijepi. Katedralu je radila 7 dana.
˝Buddu sam radila 10 dana, svaki dan po 2 sata. Budda me privukao jer nikada prije nije bio u učionici geografije. Ima 115 dijelova˝, kaže Dorotea Potočnik iz 8.c razreda
Sve makete možete pogledati na dječjem odjelu knjižnice, a neke su izložene i u izlogu kako bi ju mogli razgledati i prolaznici.

Makete građevina svijeta učenika šestih i osmih razreda:

DVORAC NAGOYA, JAPAN - Tara Stipanović, 6.a
KATEDRALA U FIRENCI, ITALIJA - Ana Blažević, 6.b
KOLOSEUM, ITALIJA - Marko Cavrić, 6.c
HUMAYUNOVA GROBNICA, INDIJA - Marko Cavrić 6.c
SFINGA, EGIPAT- Marko Cavrić 6.c
SFINGA, EGIPAT- Valentina Lešković, Marija-Magdalena Šarić i Sara Škorić ,6.c
DVORAC OSAKA, JAPAN - Ivan Dujmović i Matej Raguž, 6.c
KINESKI ZID, KINA - Ivan Dujmović, 6.c
KIP SLOBODE, SAD - Ivona Saveski 6.c
BAZILIKA SV. PETRA, ITALIJA - Ana Krmpotić, Karla Januš i Franko Marinović, 6.e
BYONDIG PHONEX HALL, JAPAN - Ana Šimunović, Petra Cvitković i Veronika Vrgoč, 6.e