Još jedan radostan i uspješan sajam za djecu Marijinih obroka
Autor: Marija Čuljak, 9. 6. 2015.

U dvorištu ispred Škole sve je užurbano i krcato. Učitelji slažu i popunjavaju štandove, priprema se pozornica za dječje nastupe, učenici već prodaju izložene stvari prvim kupcima.

Tako je izgledala srijeda, 3.lipnja 2015. Konačno dočekan sunčan i topao dan u školsko dvorište izmamio je sve učenike i učitelje Škole na 3. po redu humanitarni sajam rabljenih stvari.

Uz pomoć učenika, njihovih roditelja i učitelja skupljene su igračke, odjeća, knjige, kolači i još svašta što su učenici prodavali kako bi putem Marijinih obroka pomogli školovanje i prehranu djece u najsiromašnijim zemljama svijeta.Školski projekt pod nazivom „Gladnoj djeci za školski obrok" provodi se u suradnji s Marijinim obrocima Hrvatska koji su dio međunarodnog pokreta Mary's meals. Marijini obroci trenutačno hrane više od milijun najsiromašnije djece u 12 zemalja.

Vrijednost ovoga projekta je prepoznata te su nam se ove godine po prvi puta kao gosti pridružili učenici i djelatnici Katoličke osnovne škole, OŠ Dobriše Cesarića, OŠ Julija Kempfa, učenici srednjih škola, gradski dječji vrtići, požeški izviđači Izviđačkog odreda Jozo Koutni i mnogi drugi.

Na samom početku humanitarnog sajma učenici naše Škole i naši gosti, učenici ostalih gradskih osnovnih škola te Plesni studio Marine Mihelčić, izveli su zabavni program na kojem su bili nazočni brojni uzvanici, čelnici grada i županije, zamjenik gradonačelnika grada Požege gosp. Darko Puljašić i zamjenik požeško-slavonskog župana gosp. Ferdinand Troha.

Sajam je otvorenim proglasio Darko Puljašić, zamjenik gradonačelnika, čestitajući na uspješnom umanitarnom djelovanju na ponos Grada.

Sajam je trajao cijeli dan, do 17.00 sati.

Tijekom cijeloga dana učenici su pripremili bogat zabavni i sportski program. Naši gosti s drugih osnovnih škola izveli su nam brojne plesne, glumačke i recitatorske točke, a pridružili su im se i učenici naše Škole sa svojim točkama.

Stolnotenisačka ekipa naše Škole, koja je predstavljala našu Županiju na državnom natjecanju u stolnom tenis, organizirala je stolnotenisačke mečeve humanitarnoga karaktera: tko je želio igrati s nekim od članova ekipe, morao je donirati iznos za Marijine obroke.

Novost na ovogodišnjem sajmu svakako je bila aukcija. Na aukciji su se našle igračke, ručni satovi, knjige, parfemi, sprava za vježbanje te bicikl. Prodaju je vodio učenik Fran Lisec i bila je više nego uspješna. I učenici i učitelji i gosti nadmetali su se borbeno za ponuđene predmete te skupili zavidan iznos.

Najveća gužva bila je na štandu s igračkama na kojemu su najvjerniji kupci bili upravo djeca, a djeca rado pomažu djeci. Najjeftinije igračke koštale su tek jednu kunu. Bilo ih je uistinu mnogo i sve su se prodale. Cijene su bile toliko povoljne da su mnogi kupci ostavljali i više nego što se tražilo.

Sokovi i mafini koje su pripremile i poslale mame naših učenika nestali su u trenu. Djeci je to bila slatka užina, a svojim prilogom pomogli su da barem jedan obrok u danu dobiju i djeca Marijinih obroka.

Na kraju sajmenog dana svi smo bili umorni, ali sretni i zadovoljni jer smo ostvarili svoj cilj: rasprodali smo prikupljene stvari i prikupljenim novcem osigurali obroke djeci Marijinih obroka. Radujemo se što su mnogi prepoznali vrijednost i dobrotvornost ovoga projekta te se nadamo budućoj suradnji sa svima koji su otvorili i koji će otvoriti svoje srce za najpotrebitiju djecu svijeta  i priključiti se Marijinim obrocima. Jer, dobro je činiti dobro!