2024-04-24 20:35:00

Noć knjige 2024. u našoj školskoj knjižnici

Noć knjige obilježili smo u našoj školskoj knjižnici 23. travnja 2024. Nastojali smo stvoriti tajanstveno i ugodno ozračje uz svijeće i obilježiti Svjetski dan knjige i autorskih prava. Zapalili smo svijeću kao da palimo olimpijsku baklju i krenuli u tajanstveni svijet knjiga i slikovnica.

Prvo su nam došli učenici 2.a učiteljice Zdenke. Knjižničarka Vlasta pripremila je prigodan program. Poslušali smo uglazbljenu pjesmu Knjige i pogledali animiranu slikopriču Radost knjige. Priču u stihovima Čarolija knjižnice Gabby Dawnay kao razgovor čitali su knjižničarka Vlasta i učenik Natanael. Učenici su čitali pripremljeni slikokaz ČITAM, ČITAŠ, ČITAMO – za 2. razred.


Nakon njih došla je učiteljica Marijana i 1.b razred. Uz pjesmu Knjige i slikokaz ČITAM, ČITAŠ, ČITAMO – za 1. razred, uz upaljene lučice i razgovor o knjizi i čitanju osjećali smo se ugodno i radosno. Pogledali smo animiranu slikopriču po izboru učenika, a to je bila Mala sirena.

U poslijepodnevnoj smjeni došla je učiteljica Elvira i učenici 3.b razreda. Nakon pjesme Knjige Dječjeg zbora Kikići , knjižničarka je iz košarice podijelila učenicima tekst za čitanje. Priču u stihovima Čarolija knjižnice Gabby Dawnay kao razgovor čitali su učenici i knjižničarka Vlasta . Pročitali smo i slikokaz
ČITAM, ČITAŠ, ČITAMO – za 3. razred.Pri kraju sata knjižničarka Vlasta rekla je učenicima temu ovogodišnje Noći knjige Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena. Vizije o kraju svijeta od najstarijih vremena zaokupljaju maštu i bude strah. Pročitan je ulomak iz knjige Miris knjige Jadranke Klepac u kojemu se govori o dva moguća scenarija za naš planet Zemlju : zagađen, prljav, razrušen od ratova i drugi : lijepa i očuvana priroda, automobili su vozili na neki čudan pogon, mora plava, zrak svjež, cvijeće… Zajednički smo razmišljali koji scenarij bi mogao prevladati u ova izazovna vremena.
Željeli smo razvijati kulturu čitanja i stvaranje potrebe za čitanjem, uočiti vrijednost knjige i raznolikost sadržaja koji se nalaze u knjigama.

„ O ovogodišnjoj Noći knjige : Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena
Vizije o kraju svijeta od najstarijih vremena zaokupljaju maštu i bude strah. Nekoć su se vezale uz neobjašnjive pojave na nebu, kalendare i tumačenja svetih knjiga, dok se danas kataklizmički scenariji pretežno odnose na sukobe koji prijete globalnim ratom, društvene i financijske krize te prekomjerno i neodgovorno iskorištavanje prirodnih resursa koje nepovoljno utječe na klimatske promjene i njihov ubrzani poguban utjecaj na ljudsko društvo i sav ostali živi svijet. 
Bez obzira na to što im je u podlozi, ove su vizije čovjeka oduvijek stavljale pred izbor – hoće li svojem postojanju i činjenju podariti smisao, pa i pokušati utjecati na svijet u kojem živi, ili će se bez otpora i odgovornosti predati dekadenciji i(li) fatalizmu.

U Noći knjige 2024. zanima nas na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima. U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene? Kakve nam odgovore na suvremene prijetnje nude književnost i znanost? Što nam savjetuju psiholozi? Kako se branimo od
pseudočinjenica i lažnih vijesti? I konačno: kako možemo, zahvaljujući onom što čitamo u knjigama, mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama?
Na nama je samo da odlučimo što ćemo učiniti s vremenom koje nam je dano, riječi su mudrog čarobnjaka hrabrom hobitu u kultnom Gospodaru prstenova nakon što se Frodo požalio na težinu dodijeljene mu zadaće. Marko Marulić je pak svoje najznačajnije djelo na hrvatskom jeziku, ep Judita, napisao u vrijeme žestokih osmanlijskih napada na dalmatinske gradove. Iako preuzeta iz Biblije, priča o hrabroj udovici bila je snažna poruka Marulićevim suvremenicima u doba neizvjesnosti i straha.
Pod pretpostavkom da i danas proživljavamo upravo takva dobā, kao istinski zaljubljenici u knjige posežemo za njima da nam služe kao putokazi i orijentiri, a odgovore koje u njima pronalazimo pretačemo u zajedničko iskustvo još jedne, trinaeste Noći knjige.


 Značajne obljetnice
U 2024. godini, Godini Marka Marulića, prisjećamo se 500. obljetnice njegove smrti. Nismo zaboravili ni istaknutu damu hrvatske književnosti Ivanu Brlić-Mažuranić i njezin 150. rođendan, kao ni 100. obljetnicu smrti jednog od najutjecajnijih europskih književnika Franza Kafke. Podsjećamo i da već
spomenuti roman Gospodar prstenova J. R. R. Tolkiena u ovoj godini broji 70 godina od prvog objavljivanja.“


IZVOR : https://www.skole.hr/noc-knjige-2024/

Vlasta Pačić, knjižničarka

 

 

 


Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega