2017-04-02 13:22:29

Radionica šivanja

U četvrtak 30.ožujka 2017. U okviru Erasmus+ projekta „Učenje za život – prijenos znanja, vještina i kompetencija“ održana je radionica šivanja. U radionici su sudjelovali učenici 6.a i 2.a razreda.

Radionicu je vodila nastavnica Valentina Čurčić uz stručnu pomoć profesorice Obrtničke škole Vere Tomić Žager, koja učenicima smjera krojač predaje stručne predmete. Radionica je trajala dva školska sata. U uvodnom dijelu učenici su se upoznali s vrstama materijala. Saznali su da materijale dijelimo u dvije osnovne skupine: prirodne materijale i umjetne materijale. Na pitanje profesorice koji su materijali bolji za izradu odjeće i zbog čega, učenici su bez ikakvih ustezanja i nedoumica rekli da su za odjeću bolji prirodni materijali jer u njima naša koža „diše“. Također su znali nabrojiti i sirovine od kojih se izrađuju prirodni materijali: pamuk, lan, vuna. Nakon upoznavanja s materijalima uslijedila je kratka poduka o šivaćem priboru. Tako smo naučili da za šivanje trebamo iglu s ušicom, konac i škare. Profesorica je uputila učenike u različite vrste igala, deblje i tanje, kraće i dulje, oštre i tupe, ovisno o vrsti i debljini konca kojim se služimo za šivanje ili vezenje te o vrsti materijala na kojemu šijemo . No učenici su jedva čekali započeti s praktičnim dijelom, šivanjem. Naša je gošća pripremila učenicima materijal i oblik koji su imali zadatak sašiti. Kako bi naučili osnovne vrste šivaćeg boda, imali su za zadatak sašiti smješka - okrugli jastučić punjen filcom. Prvi je korak bio nacrtati smješku lice, a zatim mu pomoću dugmadi za oči i nos udahnuti život. Učenici su naučili kako prišiti dugme koje ima četiri, dvije i jednu rupicu. Usta su načinili vezući bod lančić. U početku je bilo malo nespretnosti, zapetljanog konca i preskočenih očica pri vezenju, no spretne ruke naših učenika brzo su svladale osnove šivanja. Nakon što su završili s prišivanjem dugmadi i vezenjem usta, zadatak je bio spojiti dva kruga platna napunjena filcom te ih prišiti bodom za porubljivanje. Ovaj je zadatak obavljen brzo i bez poteškoća.

U radu i dobrom raspoloženju vrijeme je brzo prošlo. Učenici su na kraju radionice sa sobom ponijeli gotove uratke: svoje prve jastučiće koje su od početka do kraja sami načinili. Svi smo se složili da ovakvih radionica, na kojima će učenici raditi praktično i izrađivati konkretne stvari, treba biti više. Zahvaljujemo profesorici Tomić Žager koja je s nama podijelila svoje znanje i vrijeme te učiteljici Ireni Topalušić koja je pomogla u organizaciji ove radionice.   

 


Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega