Ukupno: 6101971

Najdraži događaj u godini: humanitarni sajam za djecu Marijinih obroka
Autor: Valentina Čurčić, 18. 5. 2019.

Sedmu godinu za redom učenici i učitelji naše Škole provode projekt „Gladnoj djeci za školski obrok“ kojim želimo razviti svijest o najvećem problemu sadašnjice, a to je glad. U okviru projekta organizirane su različite aktivnosti, a već tradicionalna je školski Humanitarni sajam rabljenih stvari.

I ove se godine sajam održao u Marijinom mjesecu, u četvrtak 16. svibnja. Iako nas vrijeme nije obradovalo suncem, većje dan bio pomalo tmuran, školsko je dvorište bilo puno učenika, učitelja i gostiju. Od ranoga jutra svi su prionuli poslu kako bi sve bilo spremno do 9.00 sati i svečanog otvorenja sajma. Uz pomoć učenika, njihovih roditelja i učitelja prikupljene su igračke, knjige, kolači i još mnoge stvari koje su učenici nudili posjetiteljima u zamjenu za donacije kako bi pomogli školovanje i prehranu djece u školskoj kuhinji u Liberiji Sackie Town Primary school  kojoj je naša Škola,uz Molitvenu zajednicu Srce Isusovo izSlavonskog Broda, postala donator.

Vrijednost ovoga projekta je prepoznata među građanima i institucijama naše zajednice. Projekt raste i širi se svake godine, glas o Marijinim obrocima i njihovom pozitivnom djelovanju dopire do sve više ljudi koji se spremno odazivaju našoj humanitarnoj akciji za izgladnjelu djecu u najsiromašnijim zemljama svijeta. I ove su nam se godine kao gosti u programu pridružili učenici i djelatnici drugih gradskih škola, plesnih radionica i mnogi drugi.

Na samom početku humanitarnog sajma učenici naše Škole i naši gosti, Plesni studio Marine Mihelčić, Umjetnička udruga Plesna radionica Ilijane Lončar izveli su prigodni program na kojem su bili nazočni brojni uzvanici.U ime Grada Požege okupljenima se obratio gradonačelnik gospodin Darko Puljašić koji je još jednom naglasio važnost ovakvih projekata i djelovanja među djecom i mladima, a na taj način i među odraslima, te ujedno i otvorio sajam.

I ove smo godine organizirali mnogobrojne edukativne i zabavne radionice te igraonicu. Nastavnici i učitelji naše Škole pripremili su likovne i kreativne radionice, Likovnu radionicu za učenike nižih razreda održali su članovi udruge Požart . Sestra Slavka održala je kreativnu radionicu uz pomoć učenica 6.a razreda. Nastavnik Vjekoslav Lojber organizirao je gađanje čaša lopticama, a učiteljice Ružica Suton, Valentina Legac i Mirna Škorić za najmlađe su pripremile igraonice uz niz zanimljivih igara.

Tijekom cijeloga dana za vrijeme trajanja sajma učenici su pripremili bogat zabavni i edukativni program. Naši gosti s drugih osnovnih škola izveli su plesne točke, a pridružili su im se i učenici naše Škole sa svojim točkama.

Sada već tradicionalno na sajmu je održana aukcija vrijednih doniranih predmeta. Posjetitelji su se tako mogli nadmetati nakit od plemenitih metala, umjetničke slike, ukrasne predmete. Aukciju je vodio učenik Ivan Aušprung uz pomoć učiteljice pripravnice Sare Del Vechio.

Opet je veliku pozornost i zanimanje izazvao sajamski frizerski salon u kojemu su naše mame frizerke volontirale i pravile frizure za donaciju Marijnim obrocima. No daleko je najveća gužva bila u našoj, samo za ovu priliku osmišljenoj, sajamskoj slastičarnici "Kod Timona i Pumbe" koju je vodila nastavnica Danijela Stanić. Za ovu su prigodu učenici sami napravili domaći sladoled, ledeni čaj, kremu s voćem i šlagom. Mame naših učenika i ove su godine pripremile i poslale sokove, mafine i različite druge kolače. Tete kuharice cijelo su vrijeme mijesile i pekle svježe slane lepinje. Učenici koji polaze sekcije Učeničke zadruge Pčelice pekli su palačinke. U ponudi su uživala djeca, ali i odrasli. Svi su se došli okrijepiti u ugodnom prostoru slastičarnice gdje su ih posluživali naši mali konobari, a svojim su prilogom pomogli da barem jedan obrok u danu dobiju i djeca Marijinih obroka.

Na kraju sajmenog dana svi smo bili umorni, ali sretni i zadovoljni jer smo ostvarili svoj cilj: razmijenili smo stvari za donacije i prikupljenim novcem osigurali obroke djeci koja čekaju Marijinin obrok. Radujemo se što su mnogi prepoznali vrijednost i dobrotvornost ovoga projekta te se nadamo budućoj suradnji sa svima koji su otvorili i koji će otvoriti svoje srce za najpotrebitiju djecu svijeta  i priključiti se Marijinim obrocima.