Terenska nastava učenika 7.razreda u Zagreb
Autor: Valentina Čurčić, 10. 3. 2018.

U petak 9.ožujka 2018. učenici 7.razreda naše Škole zamijenili su zidove učionice ulicama i ustanovama grada Zagreba u kojemu su odradili ovogodišnju terensku nastavu.

Cilj je ove terenske nastave bio odraditi određene nastavne jedinice iz Hrvatskoga jezika, Biologije, Povijesti i Tehničke kulture, a dio nastavnih sadržaja povezali smo s temama iz Građanskog odgoja i obrazovanja.

Prvo je odredište naših učenika bila zgrada Hrvatskoga narodnog kazališta. Uz stručno vodstvo, podijeljeni u tri skupine, obišli smo zgradu našeg najvećeg i najznačajnijeg kazališta.  Učenici su tako imali priliku boraviti na pozornici, ali i ispod nje, prošetati područjem ispred pozornice na kojemu se za vrijeme predstava nalazi orkestar, posjetiti kazališnu krojačnicu u kojoj su im krojačice ljubazno odgovarale na pitanja o izradi kostima. Najveće je oduševljenje izazvala proba baletnog ansambla kazališta. Balerine i baletani oduševili su učenike te su svi poželjeli pogledati jednu cjelovečernju baletnu predstavu. Osim tehničkih osobina kazališta saznali smo i kada je i kako kazalište izgrađeno te brojne zanimljivosti vezane uz izgradnju zgrade. Neke od njih su da je kazalište smješteno na mjestu nekadašnjeg gradskog stočnog sajma te da su u boju dodavali žumanjke kako bi bila trajnija i žuća.

Nakon kazališta uslijedio je posjet kinu u kojemu smo pogledali film „Čudo“. Priča je to o dječaku fizički drugačijem od ostalih vršnjaka, ali velikog srca koji je osvojio simpatije i izazvao mnoštvo emocija kod naših učenika.

Slobodno vrijeme učenici su proveli na središnjem gradskom Trgu bana Josipa Jelačića kako bi se odmorili, uživali u prekrasnom sunčanom danu i pojeli sladoled. Zatim smo krenuli put Meštrovićeva paviljona u kojemu je izložba „Nikola Tesla – mind from the future“. To je ujedno bila i posljednja postaja naše terenske nastave. Uz stručno vodstvo razgledali smo izložbu. Učenici su imali priliku provjeriti koliko toga znaju o ovom hrvatskom velikanu koji je svojim radom i genijem zadužio čitavo čovječanstvo, ali i naučiti mnogo toga novoga. Posebno su im bile zanimljive priče o životu Tesle, kao npr. da je u svoje vrijeme u Americi bio popularan kako su danas popularni glumci i pjevači te da je živio besplatno u njujorškom hotelu. Izložba je interaktivna pa su nakon razgledanja učenici sami mogli isprobati neke od patenata i ponovno pogledati izloške te poslušati priče koje su ih zanimale.

Svima toplo preporučamo ovakav vid nastave jer su učenici bili iznimno zainteresirani i zadovoljni viđenim i prezentiranim. Ponovili su neke poznate stavri, ali i naučili mnogo toga novoga, što je i bio naš konačan cilj – da se s putovanja vrate obogaćeni novim spoznajama, sretni i zadovoljni.