Državno natjecanje iz informatike
Autor: Valentina Čurčić, 21. 3. 2017.

U organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskog saveza informatičara i Hrvatske zajednice tehničke kulture u Primoštenu je od 14. do 17. ožujka 2017. godine održano državno Natjecanje iz informatike.

Na natjecanju je sudjelovalo 164 učenika iz osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske uz pratnju 98 mentora.

Učenici su se natjecali u kategorijama: Programiranje u programskom jeziku LOGO, Primjena algoritama, Osnove informatike i Razvoj softvera. Među najboljim učenicima našli su se i naši učenici David Matijanić i Lana Radošić. David i Lana pokazali su visoku razinu znanja, što je rezultiralo odličnim plasmanom: David je u kategoriji Osnove informatike osvojio sjajno 3. mjesto, a Lana u kategoriji Logo – 5. razred izvrsno 7. mjesto. Ovaj izniman uspjeh bio je i povod da porazgovaramo s Davidom i Lanom i njihovim mentorom nastavnikom Igorom Soldićem o dojmovima nakon povratka iz Primoštena.

- Lana, je li tebi ovo bio put u neizvjesnost? Učenica si 5. razreda. Do sada si uvijek išla na putovanja sa svojim prijateljima, roditeljima, a sada samo s jednim osmašem i učiteljem informatike.

LANA: Da, bilo me je malo strah, nisam znala što me čeka i kako će biti u Primoštenu.

- Kako je izgledalo natjecanje? Je li bilo puno teže nego na županijskoj razini?

LANA: Pa je. Bio je zadatak više koji nisam primijetila. Pred kraj sam vidjela da ima četiri zadatka, a ne tri kao na županijskom i nisam stigla sve riješiti.

- Da si taj zadatak riješila cijeli, misliš li da bi uspjeh bio veći? Već sam odlazak na državno natjecanje je velika stvar, a tamo biti 7. je izvrstan rezultat.

LANA: Ne znam. Možda bih, da sam riješila i taj zadatak, dobila više bodova i bila bolja.

- Jesi li ti zadovoljna svojim uspjehom?

LANA: Jesam.

- Ako i nagodinu budeš išla na državno, misliš li da ćeš biti opuštenija, da će ti ovo iskustvo pomoći?

LANA: Moguće. Vjerujem da hoće, jer ću već sve poznati.

- Što ste radili u Primoštenu, kako provodili slobodno vrijeme?

LANA: Natjecanje je bilo odmah drugi dan.  Dok smo čekali rezultate, bili smo slobodni. Šetali smo Primoštenom i posjetili Sokolarski centar kod Šibenika.

- Jesi upoznala koga?

LANA: Da, Doru Ledvaj iz Popovače, Emu i Barbaru iz Varaždina. Dora mi je bila cimerica. Ona je i pobijedila, osvojila je 1. mjesto u državi.

- Nakon ovog iskustva, što misliš, trebaš li više potore od strane nastavnika, raditi više informatiku i kod kuće?

LANA: Kod kuće mi se nitko baš ne razumije previše u informatiku, sve radim sama. Jedino mi teta ponekad pomogne i pokaže ponešto. Ipak više radim u školi nego kod kuće.

IGOR: kod kuće mora raditi samostalno. Kod programiranja je jako bitna i matematika. Zadatak obično sadrži neki geometrijski lik pa treba izračunati kut i slične stvari da bi mogli primijeniti vrijednosti u formulama za programiranje.

LANA: Meni je za sada dovoljna i dodatna nastava iz informatike.

- Mi smo na vas ponosni. Bili smo jako veseli kada smo čuli vaše rezultate. Na što si ti Davide ponosan?

DAVID: Na to što sam se trudio više nego inače.

- Koliko si puta bio na natjecanju iz informatike?

DAVID: Išao sam svake godine i svaki sam put bio prvi, ali do ove godine nisam bio pozvan na državno.

- Natjecao si se u kategoriji osnove informatike. To je uglavnom teorija i zadatci na papiru. Koliko je ta teorija važna u informatici?

DAVID: Dosta je važna.

- Kako si se ti osjećao tamo?

DAVID: Kad sam čuo da sam prošao na državno, bio sam uzbuđen. A kada sam vidio da sam osvojio 3. mjesto u državi, bio sam jako sretan.

- Kako su reagirali tvoji ukućani na uspjeh?

DAVID: Bili su jako sretni zbog mog uspjeha i ponosni na mene.

- Na koja si još natjecanja išao?

DAVID: Išao sam na natjecanje iz engleskog, bio sam prvi na županiji. Nisam prošao na državno natjecanje, ali nema veze, i ovo je velik uspjeh.

- A ti, Lana, jesi išla na još neko natjecanje?

LANA: Da, išla sam još na županijsko natjecanje iz matematike i osvojila sam 3. mjesto.

IGOR: Iz informatike smo do sada odradili oko 15 natjecanja, što iz informatike, što logo lige, što iz robotike. David i Lana sudjeluju u svim natjecanjima i među boljima su. U robotici Lana je niža kategorija, David viša. Tu je teško je rangirati uspjeh jer nema neke konkretne rang liste, budući da nekad rade samostalno, a nekada u grupi. Što se tiče logo lige, na tom natjecanju sudjeluje oko 400 djece na razini države. Natjecanje je sad završilo, David je 6., Lana 2. Odlično su odradili natjecanja.

- Davide, koliko kroz informatiku učiš engleski?

DAVID: Većim je dijelom engleski zaslužan za uspjeh u informatici i obrnuto, budući da su sve upute na engleskom. I jezik i informatika su alati, jedno bez drugoga ne može.

- Što biste poručili drugima?

DAVID: Poručio bih da više vremena provode za računalom u korisne svrhe, tj. da koriste informatiku i internet za učenje, a ne samo za igranje igrica i zabavu.

I mi se pridružujemo ovoj Davidovoj poruci. Davidu i Lani, kao i njihovom nastavniku Igoru Soldiću, još jednom čestitamo na uistinu izvrsnim rezultatima na državnoj razini.