Četvrtaši posjetili Dalmaciju
Autor: Valentina Čurčić, 27. 9. 2016.

Učenici četvrtih razreda naše Škole, 4.a, 4.b, 4.c i 4.d, zajedno sa svojim učiteljicama Elvirom Baričevac, Gordanom Opić, Vlastom Jezerčić i školskom psihologinjom Anjom Sliško boravili su od 12. do 16. rujna 2016. u Školi u prirodi u dalmatinskim Pakoštanima.

Škola u prirodi je oblik nastave koji se organizira višednevno na posebno odabranom prirodnom odredištu s odgovarajućim uvjetima zatvorenoga i otvorenog prostora za poučavanje i učenje i dio je redovne nastave učenika razredne nastave. Takav oblik nastave omogućuje povezivanje sadržaja različitih nastavnih predmeta s odabranim odredištem.

Na put smo krenuli 12.9.2016., ponedjeljak rano ujutrompreko Nove Gradiške, Zagreba i Karlovca. Na putu kroz Liku učenici su uočavali prirodne ljepote naše domovine ( Plitvička jezera, Rastoke) i saznali više o hrvatskoj povijesti vezanoj za gorski zavičaj ( Krbavsko polje). Prvo odredište bio je Knin. Učenici su upoznati s važnošću grada Knina u daljoj i bližoj prošlosti. Vidjeli smo  kninsku tvrđavu i kratko se zadržali na glavnom gradskom trgu. Nastavili smo dalje u primorski zavičaj. Kasno poslijepodne stigli smo u Pakoštane gdje smo smješteni u Hotel Marin. Poslije večere uslijedio je obilazak i upoznavanje Pakoštana.

Drugi dan poslije doručka autobusom smo se uputili prema Nacionalnom parku Krka. Uslijedio je dvosatni obilazak jednog od najljepiših nacionalnih parkova ovog dijela Europe, njegovih znamenitosti, prirodnih ljepota i kulturno povijesnih spomenika. Vrijeme nakon ručka bilo je rezervirano za nastavu i sportske aktivnosti na moru. Poslije večere organizirane su zabavne aktivnosti-izbor miss i mistera i ples.

U srijedu poslije doručka krenuli smo prema Biogradu na Moru. Posjetili smo i obišli Zavičajni muzej grada Biograda i razgledali izložbe prapovijesti, blago potopljenog mletačkog broda,  oružja i glagoljice. Poslije obilaska Muzeja uslijedio je obilazak i upoznavanje grada Biograda. Poslije ručka krenuli smo u obilazak grada Zadra i njegovih znamenitosti - crkva sv. Donata, crkva sv. Stošije, Forum, Morske orgulje i Pozdrav Suncu. Nakon večere organizirane su zabavne aktivnosti.

U četvrtak poslije doručka iz marine u Pakoštanima krenuli smo brodom prema otoku Vrgadi. Za vrijeme vožnje brodom imali smo pogled na Kornate i vidjeli smo uzgoj školjaka. Po dolasku na otok Vrgada prošetali smo mjestom i pješčanom plažom. Prijepodne smo iskoristili za kupanje i stvaranje skulptura u pijesku. Nakon toga brodom smo se vratili u Pakoštane. Vrijeme nakon ručka provedeno je u nastavnim aktivnostima. Kasno poslijepodne proveli smo na kupanju i organiziranoj školi plivanja, nastavnim aktivnostima na plaži. Vrijeme nakon večere bilo je rezervirano za zabavne aktivnosti – zabavi u pidžamama.

Posljednjega dana naše Škole u prirodi, petak, poslije doručka spremili smo stvari i podijelili diplome i priznanja. Poslije ručka uputili smo se prema NP Paklenica. Prošetali smo poučnom stazom i bolje upoznali to zaštićeno područje. Poslije obilaska krenuli smo kući.

Elvira Baričevac, učiteljica razredne nastave