preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6105983
Ovaj mjesec: 3616
Ovaj tjedan: 899
Danas: 168

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Skriveno djetinjstvo: projekt revitalizacije starih igračaka
Autor: Valentina Čurčić, 4. 7. 2016.

Tijekom školske 2015./2016. godine naša je Škola provodila projekt "Skriveno djetinjstvo". U nastavku donosimo tekst "Skriveno djetinjstvo: projekt revitalizacije starih igračaka" nastavnika Gorana Đurđevića, jednog od voditelja projekta. Tekst je pretisak iz časopisa Zadarska smotra.


Skriveno djetinjstvo: projekt revitalizacije starih igračaka

Uvodne napomene

Protekle je dvije godine Povijesno društvo Požega zajedno s partnerskom školom OŠ Antuna Kanižlića i suradnicima: Katolička gimnazija, Gradska knjižnica i čitaonica Požega, Gradski muzej Požega, Gradsko kazalište Požega, GFR Film Video, KRUG i Turistička zajednica grada Požege provodilo projekt Skriveno djetinjstvo kojemu je cilj pronaći i istražiti igračke s područja Požeštine s pretpostavkom kako su one odraz sredine u kojoj je dijete rođeno i odgajano te oslikavaju mentalni i ekonomski potencijal te sredine.  Jedan od ciljeva cijelog projekta je i očuvati umijeća izrade tradicijskih igračaka  Požeštine koje bi se mogle naći na reprezentativnoj listi UNESCO-a i upoznati djecu s ekološkim aspektom igračaka izrađenih od prirodnih materijala. Projektom bi se mogla potaknuti i povećati potražnja za proizvođačima takvih igračaka te da se u javnosti prepozna vrijednost ovog kulturnog dobra. Osim toga, ideja je i promocija igračaka kao vrijednosti djetinjstva koje potiče socijalizaciju, kreativnost, inteligenciju. Jednako tako, drvene tradicijske igračke uvrštene su na UNESCO-vu reprezentativnu listu kulturnih dobara, a mogu ostati na toj listi samo ako se njihova izrada očuva i zaštiti za buduće generacije. U konačnici, važna je i kulturna promidžba grada Požege temeljem višemjesečnog interaktivnog projekta. Voditelji projekta su Irena Topalušić i Goran Đurđević. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Tijekom provedbe projekta od siječnja 2015. do srpnja 2016. sudjelovalo je 40 autora i voditelja radionica. Ukupno je bilo oko 1000 posjetitelja. Aktivnosti možemo podijeliti u nekoliko kategorija: kazališne predstave, izložbe, radionice, predavanja, ostalo.

Kazališne predstave

Realizirane su dvije kazališne predstave. Prva je realizirana u sklopu Male škole Gradskog kazališta Požega u režiji Slavice Jelić pod nazivom Rođendan iz snova. Radi se o usamljenoj djevojčici kojoj igračke priređuju rođendan iz snova, a sama predstava tematizira problem nedostatka komunikacije u suvremenom svijetu. Druga je predstava dio redateljskoj trojca Valentina Mirković, Mirjana Bajić i Vladimir Kamenčak nazvana Igra se nastavlja. Riječ je o nizu kraćih prikaza o igračkama i igrama koje su danas zaboravljene ili se rijetko igraju (poput gumi-gumi, autići, lokalne igre o fra Luki i Osmanlijama).

Nastavnica hrvatskog jezika Valentina Čurčić pripremila je s učenicima lutkarsku predstavu u sklopu nastave hrvatskog jezika. Učenici su izrađivali različite lutke i razrađivali likove.

Izložbe

Pripremljene su dvije izložbe. Obje je organizirala ravnateljica Gradskog muzeja u Požegi Maja Žebčević Matić. Kao Hlapić i Gita naziv je naziv je izložbe o siročadi tijekom 19. i prve polovice 20. stoljeća u Hrvatskoj u zajedničkoj organizaciji Hrvatskog školskog muzeja i Gradskog muzeja Požega. U sklopu izložbe, organiziran je natječaj za najstariju igračku Požeštine pa su zahvaljujući našim donatorima Anđelki Bojanić, Vjekoslavu Krambergeru, Svjetlani Ružić, Rajki Šinik, Ireni Topalušić i drugima izložene stare igračke od 1930.-tih godina pa do 1970.-tih time je javnost doznala o igračkama iz djetinjstva prije nekoliko desetljeća. Etnografski muzej pripremio je izložbu Ajmo se igrat koja je otvorena u Gradskom muzeju u Požegi. Prikazane su igračke od prirodnih materijala koje su izrađivala djeca ili njihovi ukućani te igračke iz hrvatske baštine namijenjene za prodaju i izvoz.

Radionice

Organizirane su različite radionice izrade igračaka ili igranja s igračkama. Predrag Livak na svom OPG Livak u Kutjevu ugostio je učenike i pokazao im mogućnosti izrade igračaka od drveta. Tako su učenici naučili raditi praćke, lukove i strijele te palice za igru Udri kugu koja je zapravo hokej na travi. Saznali su koji su materijali najbolji, koliko je vremena potrebno, kakve su vještine nužne i koja je funkcija pojedinog materijala i igračke.

Neven Marković, učitelj prirode i voditelj zadruge Pčelice, vodio je radionicu igračaka od drveta u kojoj su učenici radili autiće, oldtajmere, vlakove, kamione, helikoptere, ali i ogrlice i narukvice.

Učitelji Renata Marinić, Martina Baglama, Vlasta Pačić, Ivana Banožić i Neven Marković radili su kocke s prikazom bajki. Učenici su napravili kocke dimenzija 6x6 centimetara, a potom su otisnute na samoljepljivim folijama ili nacrtane sljedeće bajke: Pepeljuga, Ružni pačić, Crvenkapica, Mačak u čizmama,  Snjeguljica i Trnoružica. Ovakve su igračke bile preteče puzzli te su djeca pokušavala složiti naslovnicu neke od poznatih bajki.

Snježana Poljak, djelatnica Gradske knjižnice i čitaonice Požega, organizirala je radionicu izrade krpenih lutaka od krpe, vune i konca u kojoj su zajedno sudjelovali učenici OŠ Antuna Kanižlića i korisnice Doma umirovljenika Požega. Na taj su način spojene različite generacije i omogućen je transfer znanja i vještine izrade jednostavnih krpenih lutaka, odnosno igračaka kakve su bile uobičajene u djetinjstvu korisnica Doma umirovljenika.

Svjetlana Ružić pripremila je i vodila radionicu izrade velikih lutaka. Učenici su od krpa i tekstila radili velike lutke koje su bile dio djetinjstva djevojčice Požeštine tijekom prve polovice 20. stoljeća.

Učiteljica Elvira Baričevac održala je radionicu igračaka od papira. Na radionici su izrađivane vjetrenjače, brodovi i avioni od papira. Sudjelovali su učenici nižih razreda OŠ Antuna Kanižlića.

Učiteljica OŠ Zdenka Turkovića u Kutjevu i tajnica Povijesnog društva Požega Marija Marjanović održala je radionicu  igračaka od recikliranih materijala. Izrađeni su autići i helikopteri od papira, stiropornih podložaka, čepova plastičnih boca, drvenih štapića, gumica i balona.

Plesnu radionicu s dvjema skupinama (učenici nižeg razreda i viših razreda) vodile su Barbara Adžić, Katarina Baretić i Zdenka Matković.

Učenici Katoličke gimnazije te Gimnazije u Požegi okupljeni u KRUG (Kreativna radionica učenika Gimnazija) pod vodstvom Vere Ćuže Abramović radili su na logu cijelog projekta. Odabran je logo učenice Marije Lešković kao najbolji.

Gimnazijalka Marija Lešković vodila je radionicu izrade slikovnice. Prije početka izrade slikovnice, napravljena je anketa među učenicima petih i šestih razreda. Cilj ankete bio je doznati o njihovom stavu prema igračkama kako bi se onda napravila slikovnica. U slikovnici su prikazane različite igračke koji simboliziraju ljudske osobine.

Dizajner Marko Pavlović održao je radionicu igranja s njegovim logičkim igračkama Oblo i Loqic Tower. Ove su igračke namijenjene razvijanju logike, fine motorike i rada ruku kod djece predškolske i školske dobi. Marko Pavlović naglasio je kako igračkama želi da dijete posveti određeno vrijeme određenom problemu. Dizajner Pavlović je za igračku Oblo dobio zlatnu Nagrada američkih industrijskih dizajnera, Nagradu Hrvatskog dizajnerskog udruženja te Nagradu njemačkih dizajnera. Radionica je održana u knjižnici OŠ Antuna Kanižlića.

Predavanja

Poznati hrvatski dizajner i autor dvaju globalnih proizvoda igračaka Oblo i Loqic Tower Marko Pavlović održao je predavanje Od studentske ideje do globalnog proizvoda u sklopu projekta na Veleučilištu u Požegi za studente. Pavlović je naglasio proces od jedne ideje pa sve do proizvodnje nekog predmeta. Istaknuo je kako je bilo nemoguće proizvoditi njegove igračke u Hrvatskoj pa ih proizvodi u Kanadi iako je ideja u potpunosti njegova.

Voditelji projekta Irena Topalušić i Goran Đurđević održali su prezentaciju projekta na kojemu su se istaknuli ciljevi projekta i plan aktivnosti za daljnje radionice. Predavanje je održano na Veleučilištu u Požegi.

Ostalo

Nastavnice Ana Pejković i Valentina Čurčić pokrenule su eTwinning projekt "Children's toys: yesterday, today, tomorrow" u kojemu su sudjelovali učenici petih razreda. Uz organizatore iz OŠ Antuna Kanižlića sudjelovale su škole iz Italije, Češke i Poljske te Katolička osnovna škola iz Požege. Cilj je bio provesti tri aktivnosti: a) razgovarati sa svojim precima (bake, djedovi, stariji susjedi) o njihovim omiljenim igračkama, b) učenici su opisali vlastite omiljene igračke i one igračke koji im se ne sviđaju, c) osmisliti igračku budućnosti. Učenici su prikazali zanimljive i kreativne ideje i uspjeli su realizirati sve predviđeno te naučiti ponešto o igračkama drugih zemalja.

Psihologinja Anita Zec Kresina provodila je anketu s učenicima o njihovim najdražim igračkama i mogućim igračkama budućnosti. Učenici su osmislili ankete za svoje kolege te su istraživali njihove stavove o igračkama.

U prostorijama OŠ Antuna Kanižlića održan je okrugli stol o igračkama. Sudionici su: Marija Lešković, učenica Gimnazije, Svjetlana Ružić, učiteljica razredne nastave, Zora Stanković, učiteljica razredne nastave i bivša djelatnica Škole, Nina Pavić, učenica i voditelji projekta Skriveno djetinjstvo Irena Topalušić i Goran Đurđević. Na okruglom stolu raspravljalo se o važnosti igranja i igračaka te utjecaju igračaka na razvoj djeteta i odrasle osobe. Istaknuta je važnost igračaka u poticanju kreativnosti, razvoju sposobnosti i odabiru životnih uloga i zanimanja. Uočena je i diskriminirajuća uloga igračaka jer je često bezrazložno dijele po rodu i spolu ili po dobi, a s druge strane, smatra se da su igračke isključivo vezane za dječji svijet čime se isključuju adolescenti, mladi i odrasli iz svijeta igračaka.

Što dalje?

Projekt pod ovim nazivom Skriveno djetinjstvo završen je. Tijekom protekle dvije godine preko tisuću posjetitelja posjetilo je aktivnosti ovog projekta, a u samom projektu sudjelovalo je oko stotinu učenika te četrdeset voditelja radionica i suradnika. Početkom rujna planira se objaviti katalog svih aktivnosti s metodičko-didaktičkom izradom svih radionica, tekstovima o igračkama i tehničkim informacijama o projektu. Taj će katalog biti dostupan na internetskoj stranici škole. Projektom je postignut cilj promocije igračaka i revitalizacije starih, jednostavnih igračaka od prirodnih materijala. Ostaje nada da će ovakav projekt biti inspiracija za daljnje projekte o igračkama i igranju jer se radi o veoma zanimljivoj i značajnoj temi koja oblikuje živote brojne djece, a time i odraslih.

Dužni smo se zahvaliti svim sudionicima – autorima i voditeljima te suradnicima: Barbara Adžić, Martina Baglama, Mirjana Bajić, Željko Balog, Ivana Banožić, Katarina Baretić, Elvira Baričevac, Ana Marija Biršić Glibo, Marijo Blažević, Vera Ćuže Abramović, Valentina Čurčić, Jadranka Đaković, Slavica Jelić, Vladimir Kamenčak, Antonija Kovačević, Robert Kresina, Jadranka Krmpotić, Marija Lešković, Predrag Livak, Valentina Maričević, Renata Marinić, Marija Marjanović, Biljana Marković, Neven Marković, Zdenka Matković, Valentina Mirković, Bojan Miščević, vlč. Robert Mokri, Vlasta Pačić, Aleksandra Pavlović, Marko Pavlović, Ana Pejković, Snježana Poljak, Svjetlana Ružić, Danijela Stanić, Irena Topalušić, Josipa Valentić, Marijana Vidović, Anita Zec Kresina, Dinko Zima, Maja Žebčević Matić kao i predsjedniku Povijesnog društva Požega profesoru Vinku Tadiću te ravnateljici OŠ Antuna Kanižlića u Požegi profesorici Mariji Samardžiji.

Autor: Goran Đurđević

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju