Šalabahter za uspješno roditeljstvo
Autor: Administrator , 3. 7. 2015.

Puno je savjeta kako biti dobar roditelj, no nije uvijek lako iz mnoštva izdvojiti bitno. Zato smo za vas napravili mali šalabahter koji vam može dobro doći uvijek kad vam zatreba podsjetnik.

DOSLJEDNOST

Ako niste dosljedni u stavu i svojem nastupu, onda otvarate djetetu vrata manipulacije. Čini se na prvi pogled kao primamljiva pozicija za dijete, no dijete će uvijek biti sretnije ako ima čvrstog i dosljednog roditelja na kojeg se može osloniti. Takav roditelj ulijeva sigurnost i dajezdrav temelj za osjećaj samopouzdanja.

JASNOĆA

Važno je jasno pokazati djetetu što vam je prihvatljivo, a što ne. Zbunjenost i nejasnoća zahtjeva zbunjuje i dijete, koje sve manje poštuje vaše zahtjeve i nema čvrst temelj niti primjer za izgradnju vlastitog jasnog stava i samopouzdanja.

MUDROST

Možete na djetetove neprimjerene postupke gubiti živce, vikati ili plakati ili možete biti mudriji pa pametnije rješavati sukobe. Nije to lako, ali na kraju ćete morati smisliti načine kako ćete usmjeriti dijete, a da sami ne izgubite kompas. Odvraćanjem pozornosti kad želi nešto što ne smije, smirenošću u trenucima kad je uznemireno, podrškom i savjetom kad pogriješi… Budite mudri kad kažnjavate dijete. Kazna mora biti usmjerena na djetetov postupak, a ne na osobu djeteta. Pripazite kako se izražavate, kako kritizirate, nemojte vrijeđati dijete, ne omalovažavajte ga. Ne činite ništa što sami ne želite da čine vama.

STRPLJENJE

S djecom morate ponovno naučiti biti kako biti strpljiv. Djeca su nagla, spora, nepromišljena, egoistična, zaigrana i nemaju sposobnost razumjeti odmah što želite. Sve djetetove "ispade" ćete sa strpljenjem i mudrošću usmjeravati.

POKAZIVANJE VLASTITIM PRIMJEROM

Sve gore navedene vrijednosti koje možete pokušavati usaditi svojem djetetu u ponašanje neće se "primiti" ako sami niste dosljedni, jasni, odgovorni i svojim primjerom ne živite ono što propovijedate. To ne znači da nećete griješiti, već da ćete se truditi biti bolji i to će učiti i vaše dijete.

LJUBAV

Iako se našla na kraju ovog popisa, ljubav je najvažniji sastojak za uspješno roditeljstvo. Nju već samim tim što ste roditelji imate beskonačno mnogo za svoje dijete. Ne skrivajte je, već je dijelite s djetetom.

Preuzeto s portala:http://www.roditelji.hr