U posjetu Gradu Heroju
Autor: Marija Čuljak, 29. 3. 2015.

Učenici 8.razreda bili su dio probnog projekta Posjet Vukovaru osmih razreda u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskoga rata. Cilj projekta je upoznati učenike s istinom o obrambenom Domovinskom ratu, njegovati domoljublje i uvažavati sve one koji su dali svoj život za neovisnu, demokratsku i pravnu državu Republiku Hrvatsku.

Terenska nastava u Vukovar organizirana je u dva dana, 26. i 27. ožujka.

Prvoga dana na putu do našega odredišta učenici 8.d održali su autobusu kratka predavanja o događajima koji su prethodili Domovinskom ratu te događanjima u Vukovaru.

Po dolasku u prostor bivše vojarne dočekali su nas djelatnici JU „MCDR“. Uz njihovo stručno vodstvo krenuli smo u obilazak grada Vukovara. Prvo odredište bio je Pastoralni centar sv. Bone u kojemu su učenici imali dva stručna predavanja na temu Domovinskoga rata i bitke za Vukovar. Predavanja su bila vrlo zanimljiva i poučna, pruživši nam uvid u sva događanja u Vukovaru tijekom bitke za Grad.

Nakon ručka krenuli smo u obilazak Memorijalnog Vukovara. Pod ovim su nazivom objedinjena memorijalna mjesta u Vukovaru. Prvo odredište bio je Križ na ušću Vuke u Dunav.

Šetnicom uz Dunav otišli smo do Gradskog muzeja Vukovar smještenog u prostoru dvorca Eltz. Uz stručno vodstvo obišli smo postav muzeja.

Zatim smo se zaputili u bolnicu, Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991. Obišli smo podrumski dio bolnice koji se koristio za vrijeme opsade Grada, a u kojemu je danas izvedeno mjesto sjećanja. U prostoru  atomskog skloništa nalaze se likovi umotani u zavoje kao nijemi svjedoci tragedije koja je zadesila Vukovar.

Obilaskom bolnice završio je program prvoga dana terenske nastave.

Drugi dan započeli smo u vojarni – muzeju čijim prostorom nas je proveo pukovnik Mihaljević.

Razgledali smo vanjski i unutarnji prostor.

U podrumskom skladištu je prikazano kako su za vrijeme rata izgledali zloglasni logori. Izložena su pisma o slobodi i oružje osobne izrade kojim se branio Vukovar.

Na Trpinjskoj cesti, poznatoj i pod nazivom Groblje tenkova, posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja.

Slijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata gdje smo zapalili svijeće za sve stradale u ratu.

Nakon groblja uputili smo se u Spomen dom Ovačaru. Spomen dom je otvoren u hangaru gdje je 1991. godine svoje posljednje sate nakon pada Grada provelo 200 žrtava. U mračnom prostoru hangara na zidovima smještene su slike s imenima svih 200 žrtava. Svakih 30 sekunda one se naizmjenično pale i gase. Uz rub prostorije, ispod slika, mogli smo vidjeti neke osobne stvari žrtava pronađene prilikom njihove ekshumacije iz masovne grobnice. Svi smo prošli kroz originalna željezna vrata hangara, sada simbolično zaglavljena da se više nikada ne zatvore i da se više nikada ne ponovi ovakav zločin.

Najviše dojmova i utisaka ostavio je posjet masovnoj grobnici na Ovčari. Bez puno riječi, ali s puno tuge, prisjetili smo se ubijenih žrtava, mahom ranjenika iz vukovarske bolnice.

Nakon molitve za sve poginule zapalili smo svijeće, a zatim se uputili u Pastoralni centar sv. Bone. Tamo je uslijedila edukacija na temu Škola mira u sklopu koje se učenicima obratila dječja pravobraniteljica gđa Ivana Milas Klarić. Uslijedio je kviz za učenike Živjeti Vukovar. Našu su Školu izvrsno predstavljale učenice Helena Katalinić i Veronika Tolić koje su pokazale izvrsno znanje o Domovinskom ratu.

Kvizom je završila naša terenska nastava u Vukovar. Puni dojmova i osjećaja zaputili smo se kući, umorni, ali odlučni u namjeri širiti istinu o stradanju Vukovara i Domovinskom ratu.

Valentina Čurčić, prof.