Učenici posjetili Jasenovac i Lonjsko polje
Autor: Administrator , 10. 5. 2014.

Učenici osmih razreda OŠ Antuna Kanižlića, pojačani s istom generacijom OŠ Dobriše Cesarića, te nekoliko sedmaša, posjetili su Jasenovac i Lonjsko polje, u četvrtak, 8. svibnja u sklopu terenske nastave u organizaciji učiteljice povijesti Klaudije Gašpar.

Spomen područje Jasenovac nalazi se  u sklopu Općine Jasenovac, neposredno uz rijeku Savu. Na prekrasnom posavskom krajoliku smješten je najveći koncentracijski logor i logor smrti u kojemu je tijekom četverogodišnjeg djelovanja (1941.-1945.), prema istraživanjima kustosa u Spomen području Jasenovac, život izgubilo 83 145 osoba. Mjesto za logor, prema riječima kustosa i našeg domaćina Ive Pejakovića, odabrano je zbog močvarnog područja tik uz rijeku Savu koje omogućuje dobru kontrolu i malenu mogućnost bijega, a s druge strane - Jasenovac je prugom bio povezan sa Zagrebom i Siskom pa je imao i dobar prometni položaj. Sam je logor osnovan već u srpnju 1941. g., svega nekoliko mjeseci nakon uspostave Nezavisne Države Hrvatske (NDH) pod vodstvom ustaša, a funkcionirao je do kraja travnja 1945. g. Jasenovac je funkcionirao na način da su zatvorenici u njemu radili (primjerice, kopanje gline za ciglu) uz skromnu prehranu, brojne bolesti i svakodnevna mučenja pa i smrti učinjene od strane ustaških stražara. Najviše je bilo zatočenih Srba, Roma, Židova, Hrvata (protivnici ustaškog režima), muslimana i drugih. Oni su zatočeni temeljem rasnih zakona i negiranja ravnopravnosti svih ljudi neovisno o međusobnim razlikama (vjera, boja kože, nacija, spol itd.). Osim muškaraca, u logoru je zatočeno i puno žena i djece. Učenici su mogli vidjeti stalni postav te sudjelovati u radionici u kojoj su istraživali o Jasenovcu, Drugom svjetskom ratu i Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Nakon zasluženog objeda, poslije dvosatnog razgledavanja Jasenovca, učenici su krenuli na put prema Parku prirode Lonjsko polje, točnije selu Čigoću, poznatom kao europsko selo roda. Da je uistinu tako, učenici su se uvjerili kroz radionicu u kojoj su brojali gnijezda roda u selu. Točnu brojku vam nećemo otkriti, već vas pozivamo da se i sami uputite u ovu prekrasno posavsko mjesto. Osim roda, Čigoć je poznat i po drvenim kućama starima dva stoljeća i to je jedinstvenost cijelog Parka prirode Lonjsko polje. Naime, budući da se radi o području omeđenom nizom rijeka, od kojih su najveće Sava i Lonja, čovjek nikada nije u potpunosti kolonizirao ovaj okoliš te su građevine, a dijelom i način života vezani uz tradicijsku posavsku baštinu 18. st. čime prostor Parka prirode ima „konzerviran“ okoliš već dvjesto godina. Poslije Čigoća uputili smo se u obilazak rijeke Lonje gdje smo vidjeli karakteristične životinje toga kraja (posavski konj, simetalsko govedo, turopoljska svinja).

Učenici i učitelji – pratitelji (Goran Đurđević, Klaudija Gašpar, Robert Kresina, Biljana Marković, Neven Marković, Josipa Valentić iz OŠ Antuna Kanižlića te Dubravka Garić i Vinko Tadić iz OŠ Dobriše Cesarića) vratili su se u večernjim satima prepuni dojmova o uspješnom posjetu Jasenovcu u kojemu je čovjek krenuo na drugog čovjeka (nažalost, uspješno) i Lonjskom polju u kojemu je čovjek krenuo na prirodu (srećom, neuspješno). Važno je i pohvaliti sve učenice za primjereno ponašanje i interes za ovu tematiku.

Autori teksta: Klaudija Gašpar
Goran Đurđević