Županijsko natjecanje iz fizike
Autor: Administrator , 2. 4. 2014.

Dok je većini djece fizika jedan od ''manje'' voljenih predmeta, ima i onih kojima je ona potpuno zabavna i zanimljiva te  im iz tog razloga ovaj predmet ne predstavlja nikakav problem. Kod nas u školi to su učenici poput Luke Jengića, Ivana Bilmeza, Andrije Bošnjaka te Ivana Fićkovića. Oni su se okušali u mnogim natjecanjima, pa  i u natjecanju iz fizike, a to im nije prvi put.

Ovogodišnje Županijsko natjecanje iz fizike održano je u našoj Školi 27. veljače. I ove je godine naša Škola dobila čast ugostiti učenike osnovnih i srednjih škola te njihove nastavnike i profesore. Luka Jengić osvojio je prvo mjesto, Andrija Bošnjak drugo, Ivan Fičković četvrto, a Ivan Bilmez peto mjesto. Čestitamo našim fizičarima, a čestitku upućujemo i njihovom mentoru, nastavniku Antunu Dokozi.

Popričali smo s njima kako bismo saznali njihova mišljenja i dojmove o natjecanju te o samoj fizici.

Koristiš li znanje stečeno na pripremama za natjecanje i na svakodnevnoj nastavi?
-Naravno, i to mi znanje puno pomogne jer lakše shvaćam i povezujem pojmove te na kraju dobijem jasnu završnu sliku, odnosno prijeđenu cjelinu.
Bude li ti smiješno kada prijatelji iz tvoga razreda ne razumiju gradivo koje je tebi iznimno lagano?
-Ne bude. Tada se jednostavno stavim u njihovu poziciju i zamislim da nisam pretjerano nadaren za ovaj predmet. Tada sve bude jasno. Svatko od nas je uspješan u pojedinom predmetu.Mislim da drugim učenicima jednostavno treba pomoći u predmetima u kojima mi prednjačimo znanjem.
Pomažeš li svojim prijateljima kada je u pitanju fizika?
-Da, rado im objasnim ono što im nije jasno i drago mi je što im ponekad barem malo mogu pomoći. Ali, naravno, nekada bude i prepisivanja…
Gdje misliš nastaviti školovanje?
-Planiram upisati matematičku gimnaziju.
Misliš li se u daljnjem životu baviti matematikom ili fizikom?
-Na to pitanje još uvijek ne mogu dati siguran odgovor, ali mislim da bih se mogao baviti matematikom. Ona je prisutna na gotovo svim područjima.

Ivan Bilmez, učenik 8.a razreda

Misliš li da bi zadatke koje si rješavao na školskom i županijskom natjecanju iz fizike znali riješiti tvoji vršnjaci?
-Pretpostavljam da moji vršnjaci ne bi znali riješiti zadatke kakvi su bili na natjecanju jer za takve zadatke definitivno trebaju dodatne pripreme.
Kako je tebi bilo rješavati testove na ovim natjecanjima?
-Meni su zadaci bili relativno lagani, iako su, naravno, postojali lakši i oni teži.
Što misliš o vršnjacima kojima fizika ne ide „od ruke“?
-O njima mislim sve najbolje, drugo nemam što za reći.
Pomažeš li prijateljima?
-Da, onda kada me to traže.
                                                                                  Andrija Bošnjak, učenik 8.a razreda

Kako si se osjećao kada si saznao da si prošao na županijsko natjecanje iz fizike?
-Bio sam iznenađen.
Zašto? Nisi očekivao prolazak dalje ili…?
-Očekivao sam prolazak, ali mi je nešto sa strane govorilo da neću proći.
Što misliš o fizici? Misliš li se baviti njome?
-Mislim da je fizika vrlo zanimljiva, ali se u njoj ne vidim kasnije. Veći mi je prioritet matematika.
Jesu li matematika i fizika povezane?
-Mnogi misle i kažu da jesu, dok je moje mišljenje drugačije. Osobno ne vidim, ili bi možda bilo bolje reći kako ne tražim, poveznicu između ta dva predmeta.
Shvatiš li „iz prve“ svo gradivo vezano za fiziku?
-Uglavnom shvatim, ali uvijek ima dijelova kod kojih mi treba malo više vremena.

Ivan Fićković, učenik 8.b razreda

NOVINARSKA SKUPINA