Gledali smo šegrta Hlapić na kinoplatnu
Autor: Administrator , 3. 12. 2013.

Roman Čudnovate zgode šegrta Hlapića Ivane Brlić Mažuranić  svojom popularnošću ni danas ne blijedi. Budući da je ovo remek djelo hrvatske dječje književnosti čak i ekranizirano, tj. snimljeno u filmskom obliku, učenici petih i četvrtih razreda naše škole, na inicijativu nastavnice Biljane Marković, uputili su se 22. listopada u Slavonski Brod kako bi, neki po prvi puta, posjetili kino i pogledali ovaj film.

Premda u njemu nema fantastičnih i bajkovitih elemenata kao u "Pričama iz davnine", ovaj prvi roman za djecu u hrvatskoj književnosti, objavljen 1913. godine, obiluje neobičnim i čudesnim događajima. Priča je to o sirotom postolarskom šegrtu koji, pobjegavši od svog gazde, majstora Mrkonje, s prijateljicom Gitom doživljava niz neobičnih pustolovina na svome sedmodnevnom putovanju, sve do konačnog sretnog završetka. Svaka od neobičnih zgoda predstavlja malu priču za sebe, a sve zajedno povezane su uzročno-posljedičnom vezom u jedinstvenu cjelinu. Maštovitim i jedinstvenim stilom Ivana Brlić Mažuranić potiče napetost radnje, ističući vrijednosti dobrote, dobročinstva i spremnosti na pomoć drugome u nevolji te iskrenog prijateljstva. Dobroj, vedroj i iskrenoj djeci suprotstavljeni su dorađeni zločesti, negativni likovi kao što su crni čovjek, Grga, vlasnik cirkusa. Djecu prate omiljeni likovi životinja - pas Bundaš, konj Sokol, magarac.

Nakon što je 1997. godine snimljen crtani film, igrani je film ove godine postavljen u režiji Silvija Petranovića. Za internetski portal „tportal.hr“ redatelj je prokomentirao: „Crtić je bio za manju djecu, a Hlapić se u njemu smanjio na veličinu miša. Mi smo napravili film za školsku djecu, ali i za cijelu obitelj, tate, mame, tete, bake... Jako sam zadovoljan njime. Imali smo testne projekcije s djecom, a ispunjavali su i upitnik. Roman je izašao 1913, dakle pred Prvi svjetski rat, a ja sam radnju malo pomaknuo u vrijeme između dva svjetska rata. Taj svijet mi se učinio filmičnijim i bližim nama danas. To je svijet koji je već napučen vozilima i kostimima koji nam nisu toliko daleki“. U filmu glume i poznati glumci Goran Navojec te Mustafa Nadarević, a glavni glumci, nove dječje nade su Mile Biljanović (Hlapić) te Ena Lulić (Gita).

Voditeljica našeg odlaska u kino bila je nastavnica Biljana Marković, potpomognuta snagama nastavnikâ Kristine Šimić, Jasminke Hajpek i  Marija Trupinića te učiteljica Zdenke Matković i Svjetlane Ružić.

Svaki odlazak na ekskurziju ili terensku nastavu kod učenika stvara uzbuđenje i pregršt pitanja o mjestu na koje se odlazi. Iako rođena u Gospiću, Ivana Brlić Mažuranić  živjela je i stvarala u Slavonskom Brodu, a nadamo se da će taj podatak biti zapamćen po prigodnom gledanju filma o Hlapiću upravu u autoričinom gradu. Njen grad nama nije daleko, mnogi učenici ga posjećuju sa svojim roditeljima, a nadamo se da će jedan od glavnih ili barem usputnih razloga njegovog posjeta biti i upoznavanje lokacija koje se vežu uz ovu hrvatsku, ali i svjetski poznatu dječju književnicu. Učenici, na slavonskobrodskom korzu (šetalištu) pokušajte pronaći kuću u kojoj je I. B. Mažuranić stanovala, također i vilu Brlićevac koja se nalazi u okolici grada, a u kojoj je obitelj Brlić provodila ljetne dane! Također se svake godine u travnju održava dječja manifestacija „U svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić“ kada slavonskobrodski korzo postaje pozornica kojom šeću likovi iz njenih bajki, a za svu djecu priprema se bogat i raznolik program koji će zasigurno zainteresirati i odrasle, a univerzalne poruke Ivaninih bajki i basni.

Šegrt Hlapić - kino trailer http://www.youtube.com/watch?v=87TlbWLhBuI

Mario Trupinić, prof.