Učenici posjetili jedinstvenu izložbu Kraljevićevih djela
Autor: Administrator , 11. 11. 2013.

Učenici naše škole tijekom druge polovice listopada pohodili su Gradski muzej Požega s željom za razgledavanjem predivnih slika Požežanina Miroslava Kraljevića. Izložba koja se prikazuje od 18. listopada, organizirana je povodom 100. obljetnice smrti Kraljevića čija obitelj potječe iz Požege, a mnogi njeni članovi dali su veliki kulturni doprinos našemu gradu i cijelom požeškom kraju. Kroz nekoliko tjedana i drugi viši razredi naše škole obilazili su ovu jedinstvenu izložbu.

Autoportret sa psom, ulje na platnu, 1910.

Slike, koje se nalaze u zagrebačkim galerijama i privatnim kolekcijama, mogli su razgledati svi Požežani, ljubitelji kulture koji su iz drugih gradova navraćali u Požegu, učenici osnovnih i srednjih škola, a prilikom otvorenja ove izložbe tepalo se kako se „Kraljević vratio u Požegu“. Miroslav Kraljević bio je začetnik modernog slikarstva, a tek ove godine sagledan je kao točka koja je utjecala na sljedeće genaracije umjetnika. Počeo je studirati pravo, ali ga nije završio jer je ljubav prema slikanju bila jača. Umro je vrlo mlad, sa svega 28 godina, ali zasigurno će ostati zapamćen zbog velikog dara hrvatskoj kulturi. Bio je izuzetan slikar jer je slikao ono što je osjećao. Mogle su se vidjeti razne slike Požege, Kraljevićeve obitelji i razne motive.

Kraljević  je savršeno slikao karakter čovjeka, što smo imali prilike vidjeti na portretu njegovog oca gdje se vidi njegov očiti umor. Kada je Kraljević bio u Parizu, gdje je radilo četrdeset  tisuća drugih slikara, njega su pozvali da ilustrira časopis. Imali smo prilike vidjeti dokumente obitelji Kraljević. Saznali smo da je Kraljević bio vedre naravi, a ne kao većina njegovih slika na kojima prevladavaju tmurne nijanse

Od strane stručne voditeljice saznali smo i detalje da je Kraljević rođen 1885. u Gospiću, a umro je 1913. u Zagrebu. Na njegov umjetnički rad utjecali su slikari Vladimir Becić i Josip Račić. Zanimljiva je i Kraljevićeva preokupacija slikanja ruku koje dolaze u prvi plan većine slika, a na najpoznatijoj slici "Autoportret sa psom" ruke su malaksale jer je slika nastala pred kraj njegova života.Tijekom života bio je jako bio vezan za svoju sestru koja je nažalost umrla pa je svoju ljubav posvetio nećakinji. Osim sestre, imao je i brata kojeg nije baš tako često slikao. Više je slikao sebe, dakle autoportrete, što je bilo uvelike povezano s njegovom bolešću. Zanimljivo je, a nažalost i mnogim Požežanima još neznano, da je Kraljevićev djed, također Miroslav, napisao prvi hrvatski moderni roman pod nazivom „Požeški đak“, a taj naziv također nosi i naš školski časopis. Koliko je njegov djed njegovao književnost, toliko je i Kraljević vodio brigu o slikarstvu.
Zasigurno je da će Kraljević „biti živ“ sve dok ljudi budu cijenili njegove slike koje su nas ostavile bez riječi. Učenici nisu požalili što su obišli, a Kraljevićevo požeško podrijetlo može biti samo veliki ponos Požege. Ipak, Kraljević je bio „nedovršena priča“ jer je umro premlad. Mislim da bi svima ova izložba terbala biti kulturna obaveza, izložba je jedinstvena jer su se na jednom mjestu našla djela koja se, kao što je rečeno, nalaze na različitim lokacijama – zagrebačkim galerijama i privatnim kolekcijama. Važno je podsjetiti se da je naša učiteljica Slavica Jelić u travnju organizirala izložbu učeničkih radova na temu Kraljevića, a tada su također predstavljeni lik i djelo ovoga impresionista. O tom događaju možete se prisjetiti putem sljedeće poveznice na našu stranicu  http://os-akanizlica-pozega.skole.hr/?news_id=1016

O Kraljeviću možete naučiti i putem zanimljivog videouratka https://www.youtube.com/watch?v=UCTvPh1lolI

NOVINARSKA SKUPINA
Helena Majer, 8. a