Na stolu kruh
Autor: Administrator , 2. 11. 2013.

Učenici i nastavnici naše škole 31.10.2013 obilježili su Dan kruha i tim povodom dobili blagoslov kruha popraćen prigodnim igrokazima i lijepim riječima. Iste proizvode učenici su dijelili požeškim prolaznicima te im tako uljepšali dan.

Kao i svake godine, vrijedne majke za svoju su djecu ispekle kiflice, kruh i kolače kako bi ih donijeli na blagoslov i tako obilježili ovaj svečani dan. U školskoj blagovaonici učenici su nam izveli igrokaz o Danu kruha, izrecitirali nam pjesmicu o jesenskome voću, veliki zbor pokazao je pjevačko iskustvo, a naši najmanji pokazali su svoje plesne korake. Znimljive su bile teme igrokaza, a posebno ona u kojoj su učenici željeli naglasiti koliko je ukusnije blagovati proizvode pripravljene na domaći način, trudom majki, a naspram onih kupovnih. Našim se mladim glumcima, plesačima i zborašima rad isplatio jer su, nakon svake točke, nagrađeni srdačnim pljeskom. Nakon što su učenici pokazali svoje vještine, pater Nenad Meter uz molitvu i prigodne riječi iz Evanđelja blagoslovio je svaki kruh koji se našao na stolovima učenika. Svi su razredni odjeli blagovali ove darove zemlje i rada ruku.

Dio učenika obišao je starački dom kako bi onima najstarijima poklonio neke od krušnih proizvoda, a ponajviše ih oduševili samom gestom jer upravo ove ljude treba posjećivati i najveći dar im je pažnja i znak da u društvu nisu zaboravljeni.

Učenici od petog do osmog razreda ostatak tog posvećenog kruha podijelili su u male paketiće koji su sadržavali kratku poruku, npr. „Ako si o meni mislio dobro, postat ćeš još bolji“ ili „Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost i jednostavnost“ te ih krenuli darivati. Svi prolaznici kojima je dodijeljen paketić jako su se obradovali iako su prvotno iskazivali tužni i zamišljeni pogled pa smo im izmamili smiješak na lice. Neki su se toliko iznenadili da su počeli davati novac, ali su im učenici ponovili kako je ovo samo simbolično darivanje.

Osim našim učenicima i njihovim roditeljima, pohvalu treba uputiti idejnom začetniku ovoga obilježavanja – nastavnici Valentini Čurčić, ali i svim drugim nastavnicima jer samo zajedničkim trudom možemo kvalitetno ostvariti ono što smo zamislili.
Sigurno se toga dana puno ljudi sjetilo Afrike. Pred očima im se pokazala slika majke koja nema ni komadić kruha kako bi ga ponudila svome djetetu, već mora gledati kako njezino dijete polako umire. Većina ljudi blaguje kruh u izobilju i ne može zamisliti drukčiji život jer od kada znaju za sebe, kruh im je uvijek ispunjavao obiteljske stolove. I ona korica koju bacimo poslije ručka, može spasiti dijete u Africi i tako utješiti njegovu majku. Dragutin  Tadijanović u svojoj pjesmi "Na stolu kruh" kaže:

Stajati pred bijelim papirom,
Još neispisanim, i znati:
Dosad su sastavljeni milijuni pjesama
Na svim jezicima Svijeta
I za milijune ljude na Zemlji
Spremljeno je već oružje da ih uništi-
A ti hoćeš da se čuje i tvoj krik:
Mir Svijetu! Sloboda Svijetu!
I svakome na stolu kruh!

Požeške prolaznike zamolili smo za nekoliko dojmova o ovom lijepom činu.

Voliš li jesti kiflice i kolače?
-Da,volim.
Tko ih peče? Mama ili baka?
-Mama i baka zajedno.
Čiji su bolje?
-Bolji su oni bake Ane (mama se smije).
Pomažete li ti i brat baki?
-Ja pomažem, a brat voli samo jesti.

petogodišnja  Dora i trogodišnji Lovro

„Mislim da je prelijepo ovo što ste napravili. Sjajno ste se dosjetili uz paketiće napisati ove poruke. Samo tako nastavite“, rekao nam je ravnatelj Katoličke osnovne škole u Požegi Ivica Žuljević.

Što misliš o dijeljenju kruha prolaznicima?
-Mislim da je to bila odlična ideja i drago mi je što je to organizirala baš moja škola.
Treba li to ponoviti i sljedeće godine?
-Pa bilo bi lijepo ponovno nekoga obradovati.
Jesi li razmišljala kako je djeci u Africi koja žive bez kruha?
-Mislim da je to stvarno žalosno. Neki imaju kruha previše, a neki umiru od gladi jer nemaju ni ono najosnovnije.

Tamara Bošnjak,8. razred

Što misliš o cjelokupnom programu za Dan kruha i treba li to ponoviti?
-Mislim da je to bila odlična ideja. Svakako treba ponoviti i sljedeće godine jer mislim da smo usrećili ljude.

Klara Rukelj,8.razred

Što misliš o dijeljenju kruha prolaznicima?
-Mislim da je to super. Time smo, po mome mišljenju, povećali vrijednost kruha i, naravno, darivali smo druge.
Treba li to ponoviti i slijedeće godine?
-Treba jer smo ove godine usrećili prolaznike i taj smo mali paketić možda dali baš onima kojima je to zaista bilo potrebno.

Marko Cavrić,7. razred

NOVINARSKA SKUPINA
Dora Vuković, 8. b

Igrokazi, recitacitiranje i pjesma naših učenika te blagoslov i blagovanje