Naš put u Škrabutnik
Autor: Martinija Prgomet, 19. 9. 2013.

U subotu 14.9.2013. probudilo nas je sunce. Ono je pozvalo V.b, njihovu razrednicu Biljanu Marković, Vlastu Pačić i Mariju Potnar da posjete i provedu jedno sunčano prije podne u zanimljivom selu Škrabutnik. Krenuli smo oko 9 h. Tamo nas je dočekala ljubazna baka Manda. Baka nam je pokazala kako se je nekada radilo. Brali smo kukuruze, odvajali komušinu od koje ćemo izrađivati božićni nakit. Poslije rada odmarali smo se i sladili sočnim jesenskim plodovima i pekmezima. Kako smo sve to doživjeli opisali smi i u svojim sastavima.

nastavnica hrvatskog jezika  Biljana Marković

Izlet u Škrabutnik

Danas smo išli u Škrabutnik. Tamo je Matkova baka. Ujutro sam se probudila u 8 sati. Spremila se i otišla u školu. Tamo nas je dočekao autobus. Vozač je bio ljubazan. Smjestili smo se i čekali da stignemo. Kada smo došli išli smo brati kukuruze i perušinu. Nakon toga je bila pauza. Pojeli smo i popili. Išli smo razgledati kuću od Matkove bake. Ulaz je bio od zemlje, a i pod također od zemlje. Kada smo ušli bio je veliki kamin. U njemu se peče kruh i grije kuća. Na zidovima su bile slike svetaca. Ušli smo u drugu sobu. Tamo su bili veliki starinski ormari i jedan veliki krevet. Bili su i dva prozora, a na zidovima nisu bile samo slike svetaca nego i obitelji. Bilo je lijepo.

Lara Rich V.b

Naš put u Škrabutnik

Bilo je jutro. Mama me je probudila i polagano sam se spremala. Krenuli smo prema školi. Ubrzo su se svi skupili pa smo otišli autobusom u Škrabutnik. Dan je bio veseo i vedar. Brali smo kukuruze i ispostavilo se da su cure bile najvrijednije. Kad smo završili malo smo se odmorili, a poslije smo ušli u kuću Matkove bake. Kuća je bila stara, izrađena od drveta i zemlje. Na zidovima su bile svete slike i slike obitelji. U kući su bili prelijepi drveni ormarići, a na ormarićima stajala je zimnica. Lijepo smo se proveli i naučili nešto, a vozaču puno hvala što nas je dovezao u Škrabutnik.

Anamarija Subić V.b

Putovanje u Škrabutnik

Ujutro sam se osjećala uzbuđeno. Sa autobusom smo išli kod Matkove bake u Škrabutnik. Tamo smo brali perušinu i kukuruze.Puno smo se naradili.Imali smo pauzu,Pa smo jeli i pili soka.Onda smo išli razgledati kuću Matkove bake.Ulaz je napravljen od zemlje.Pod u kući je također od zemlje.Ima prekrasna kamena peć.U spavaćoj sobi imaju prekrasni ormari. Na ormarima je bila zimnica.Bile su i obiteljske slike.Bilo je jako lijepo i super sam se provela.

Jelena Bošnjak V.b

Putovanje u Škrabutnik

Jedva sam čekao subotu.Taj dan smo trbali ići na terensku nastavu iz hrvatskog jezika. S nama su trebale ići razrednica,knjižničarka i teta čistačica.Osvanulo je jutro.Vrijeme je bilo promjenjivo oblačno.Radovao sam se putovanju.Kad sam došao u školsko dvorište,autobus je već bio na stajalištu.Jedva sam čekao da uđem u autobus i da krenemo.Vozač je bio jako ljubazan.Vrijeme putovanja je brzo prošlo.Dočekala nas je moja baka Manda.Brali smo perušine,kad smo dovoljno nabrali odmorili smo se.Razgledali smo bakinu kuću koja ima zidasnu starinsku peć.Lijepo smo se proveli.

Matko M. V.b

Putovanje u Škrabutnik

U 9 sati ispred škole krenuli smo u Škrabutnik.Do Škrabutnika smo se vozili 20 minuta.Kad smo došli čekala nas je Matkova baka Manda.Upoznali smo se sa Matkovom bakom i krenuli brati kukuruz.Brali smo kukuruze, komušinu i svilu.Nakon branja kukuruza išli smo u kuću.Ulaz je lijep i napravljen od zemlje.U kući je bila lijepa zidana peć i starinski namještaj.u spavaćoj sobi stoji lijepi stari ormar.Na ormaru je zimnica kojuje spremila Matkova baka.Na zidovima je puno obiteljskih i svetih slika.Nakon obilaska kućom prošetali smo selom.Put u Škrabutnik bio je zanimljiv i puno toga smo naučili kako su ljudi prije živjeli.

Ante Ilić V.b

Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji.