preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6107410
Ovaj mjesec: 5047
Ovaj tjedan: 871
Danas: 235

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Godina čitanja 2021. - Osvrti na slikovnicu "Tko je Antun Kanižlić?"
Autor: Valentina Čurčić, 9. 3. 2021.

Knjigu ili slikovnicu napisale su učiteljice i odgojiteljice, a sada i spisateljice Valentina Mirković i sestra Slavka  Vrbanić.

Iz ove knjige, da tako kažemo „diše“ njihov rad s djecom, učenicima. Ova knjiga je odgojni putokaz s poučnom pričom o Antunu Kanižliću.


„Tko je Antun Kanižlić?“

Knjigu ili slikovnicu napisale su učiteljice i odgojiteljice, a sada i spisateljice Valentina Mirković i sestra Slavka  Vrbanić.

Iz ove knjige , da tako kažemo „diše“ njihov rad s djecom, učenicima. Ova je knjiga odgojni putokaz s poučnom pričom o Antunu Kanižliću.

Prije knjige bila je prekrasna i velika predstava o A. Kanižliću u kojoj su naše učiteljice bile ne samo dramske spisateljice, već i redateljice. A ta predstava zadivila je i cijeli grad Požegu jer su na njenoj premijeri bile sve važnije osobe iz kulturnog i javnog života grada. Igrala se nekoliko puta .

Didaktički principi i pravila  od jednostavnijeg k složenom, od lakšeg k težem – ideja je ovih učiteljica da približe Antuna Kanižlića djeci, da složena problematika Kanižlićeva vremena, Hrvatske u 18. st. u okviru Habsburške Monarhije, Slavonije netom oslobođene od Turaka i  Kanižlićeva djela koja imaju odjek svog vremena, budu razumljiva i djeci 21. stoljeća.

U knjizi su lijepe i pomno izabrane ilustracije koje prate priču.  Ilustrator je bivši učenik naše Škole Dragan Matičević. Priča je ostvarena u manjim poglavljima s naslovom, a svako je poglavlje mala zaokružena cjelina.

Naslov knjige je „Tko je Antun Kanižlić?“. Pazite, ne tko je bio Antun Kanižlić, dakle - tko je on sada, tko je on nama, što govori kroz svoje vrijeme nama u ovom vremenu, 21. stoljeću.

Moralne vrijednosti, životne putokaze koje je postavio onda potičući obrazovanje kao učitelj, misionar koji bdije nad dušom Slavonije opustošene od Turaka i danas su vrijednosti koje trebamo slijediti.

Kao čitateljima ove knjige važno je znati da su u knjizi, na dnu stranice objašnjenja za manje poznate riječi kao npr. asesor, trendseter, abecevice . To je važno zbog jasnoće, razumijevanja teksta i brzine čitanja za učenike.

Glavni lik je Katarina, učenica 7. razreda koja se kroz projektni zadatak upoznaje sa značajem Antuna Kanižlića za naš grad, zavičaj ali i domovinu.

Priča ima temelje u stvarnosti – Katarina spominje kazališnu predstavu, imali smo  i spomenula sam, projekt u školi – imali smo ih nekoliko vezane uz Antuna Kanižlića… I tako su naše spisateljice iz stvarnosti uz malo mašte stvorile priču u kojoj sudjeluje i Katarinina obitelj, prijatelji iz razreda, učiteljica… Ispričana je dojmljiva priča o Kanižliću, njegovom djelu Sveta Rožalija, o Slavoniji nakon oslobađanja od Turaka, o djeci, posebno djevojčicama koje se nisu mogle školovati, o trudu A. Kanižlića da se što više djece školuje…

ZA KRAJ

Mene ova knjiga podsjeća na još jednu lijepu knjigu o našem gradu i zavičaju, a to je knjiga Zlate Kolarić Kišur „Moja Zlatna dolina“. Čita se u 4. razredu osnovne škole. Sličnost je u pripovijedanju, glavni lik je djevojčica u obje knjige, važna je obitelj, ali i prijatelji, kod Zlate u igri, u našoj knjizi u školi. U obje knjige imamo zaokružena poglavlja s naslovima koja su dio cjeline, tu je i jednostavnost izričaja  s duhovitim i šaljivim detaljima. U knjizi „Moja Zlatna dolina“ spominju se značajni ljudi koji su djelovali u našem gradu ( Dragutin Lerman, Miroslav Kraljević), a knjiga „Tko je Antun Kanižlić?“ okrenuta je sva značaju Antuna Kanižlića, našeg Požežanina, isusovca, svećenika, misionara, propovjednika, pisca, učitelja…

Knjiga je pisana kako bi naši učenici, ali i građani Požege i posjetitelji grada Požege upoznali jednog znamenitog Požežanina.

                                                                                  Vlasta Pačić

 

Knjiga "Tko je Antun Kanižlić?" pravo je nadahnuće. Potiče nas da nastavimo borbu perom koju je davno započeo Antun Kanižlić, a naslijedile naše spisateljice. Divno je čitati i upijati svaku riječ koja izvire iz duša mnogih koji su sudjelovali u njezinu nastanku.

                                                                               Ružica Suton

 

Tko je Antun Kanižlić?

Kada bih i krenula istraživati, kako bi, iz opće kulture znala nešto o njemu, odustajala bih brzo.

Podaci o Kanižliću su šturi, teško dostupni, a i ono što postoji – njegova djela i tekstovi, na prvu vodi na odustajanje. Sve se činilo preteško. Čudila sam se kolegicama koje su se bavile njegovim likom i djelom, strpljivo istraživale, zapisivale i skupljale svaku informaciju.

Njihov se trud i rad isplatio kada je nastala ova slikovnica. Ona je izvrstan prikaz svega onoga što o Kanižliću trebamo znati. Sve ono što je tako teško i komplicirano, u ovoj je slikovnici prikazano vrlo jednostavno. Kanižlić se približio čitateljima svih generacija,  jednostavnim jezikom i vrlo zanimljivo je napisano ono što se činilo teško i nezanimljivo. Na jednom mjestu, povezujući sadašnjost i prošlost, izdvojeno je ono najvažnije što o njegovom liku i djelu trebamo znati svi, posebno učenici i djelatnici Škole koja nosi njegovo ime.

Čita se u trenutku. Daje sve što treba dati. Odličan suvenir našeg Grada i poklon kojeg se nitko neće postidjeti.

                                                                                                      Ksenija Teskač

 

Čitajući knjigu "Tko je Antun Kanižlić?", uočila sam zanimljivu rečenicu: "…Mama je čitajući podcrtala nešto što je poželjela podijeliti s nama …“  Tako su i naše autorice podijelile naše poznanstvo s Božjim Putnikom i u nama probudile veliki interes i zanimanje za rad i djelo našeg znamenitog Požežanina.

Ako postoji jedna misao koju vrijedi zapamtiti nakon što pročitamo ovu knjigu bila bi misao da ne postoji ništa moćnije od školovanja. Školovanje je put u život i cijeli se život temelji na učenju i radu, a dobra djela uvijek ostaju, putuju i žive u ljudima!

Svaka riječ u ovoj knjizi nas uči da život velikana podsjeća da i mi možemo uzvisiti i svoje živote.

                                                                                                Biljana Marković

 

Kako povezati tragove prošlih vremena  s našim suvremenim životom, punim žurbe i težnje za onim što je praktično, zabavno ili  profitabilno? Ili još teže pitanje: kako učenicima osnovne škole približiti jedno prošlo vrijeme i prošle ljude toliko drugačije od današnjih?

Sjajan odgovor na ovo pitanje dale su autorice ove slikovnice "Tko je Antun Kanižlić?" Ispreplele su  školsku svakodnevicu naših učenika u radu na istraživačkom projektu o Antunu Kanižliću s najvažnijim motivima  iz Kanižlićeva života i djelovanja te njegovih najpoznatijih djela i to na vrlo zanimljiv i prihvatljiv način za svakog čitatelja, no posebno za djecu.

Stvorile su tako jedno izvrsno djelo koje nam svima može biti poticaj za daljnja promišljanja o porukama Antuna Kanižlića koje su aktualne i danas, toliko vremena nakon njegova djelovanja. Jedno je sigurno, ova će se knjižica od sada naći u brojnim rukama i učiniti da otac Antun ponovo oživi.

                                                                                              Klaudija Gašpar

 

Dugo iščekivanu slikovnicu Tko je Antun Kanižlić? pročitala sam u jednom dahu. Pozitivno iznenađena. Iznenadila me čitljivost, zanimljivost, lakoća i aktualnost sadržaja. Naše kolegice autorice su na vrlo jednostavan i djeci zanimljiv način približile lik i djelo Antuna Kanižlića. Tome su pridonijele i izvrsne ilustracije koje su se djeci posebno svidjele jer ih motiviraju za čitanje.

                                                                                                        Elvira Baričevac

 

Knjiga je dokaz kako se jedan zahtjevan književni tekst, uz veliki trud, može na zanimljiv način prilagoditi i približiti mladom čitatelju.

Autorice su u tome, zasigurno, uspjele.

Vladimir Kamenčak

 

Onaj komu se pod rukom nađe knjižica – slikovnica Tko je Antun Kanižlić?, uz osamljeno mjesto i otvoren um, pročitat će ju u jednom dahu te ostati iznenađen važnošću ovoga velikana za prošlost, sadašnjost i budućnost.
Knjižica je slikovita, zanimljiva, pitka te razumljivo napisana malom i velikom čovjeku. Puna je nadahnuća i dubokoumnih poruka te pravi poticaj nama učiteljima. Podsjeća nas kako je naša dužnost prenijeti djeci ono što nam je ostavljeno u nasljeđe te kako djeca koju mi podučavamo jednoga dana mogu razviti kvalitetnije društvo.
Lik sv. Rožalije autorice su približile djeci kako bi ih osvijestile da sreću ne donose materijalne stvari nego kako istinsko zadovoljstvo leži u plemenitosti, suosjećanju i poštivanju.
Ne živimo u tom davnom vremenu nepismenosti, Kuge i Turaka, ali proživljavamo razne druge životne nedaće modernoga svijeta. Epidemiološka situacija u kojoj smo se našli, na neki način nas je natjerala da se odvojimo od svijeta te poput Antuna Kanižlića nađemo svoj kutak, mjesto na kojem ćemo upoznati sebe i promišljati o pravim životnim vrijednostima i radostima.
Kroz ovu knjižicu autorice nam poručuju kako upravo mi učitelji trebamo biti vitezovi našim učenicima, baš kao Antun Kanižlić, te se oštro i srčano boriti s nedaćama koje nas okružuju. Ostavljaju nam na razmišljanje što ćemo mi ostaviti u nasljeđe svojim učenicima.
Ova knjižica potiče svakoga od nas na razmišljanje kako možemo učiniti ovaj svijet boljim mjestom za življenje.

Samanta Solina

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju