Dragi učenici, dragi osmaši,
Autor: Ivana Đimoti Vida, 25. 6. 2020.

Vrijeme odluke o izboru srednje škole je pred vama. Koje zanimanje odabrati? Za koju se školu odlučiti? Odgovori na ova pitanja vjerujem nisu jednostavni. Radi se o jednoj od najznačajnijih odluka u vašem životu kojom ćete u velikoj mjeri odrediti svoj daljnji profesionalni put. Potrebno je učiniti i ispitati sve kako biste donijeli najbolju moguću odluku.

Važno je razmisliti o sebi, o onome što volite, što vam dobro ide, u čemu ste bili uspješni,  razgovarati s roditeljima, nastavnicima, prijateljima i stručnjacima te prikupiti što više informacija o svijetu rada u koji ćete ući odabirom i završetkom određene srednje škole.  Zanimanja se razlikuju po svojim karakteristikama i zahtjevima koji se postavljaju pred osobe koje ih obavljaju. Stoga je upravo sada trenutak da dobro razmislite o svom budućem zanimanju. Imajte na umu da u ovom važnom trenutku niste sami i da postoje osobe iz vaše obitelji i škole, kao i stručnjaci koji vam mogu pomoći na vašem putu do konačne odluke o budućem zanimanju.

Ukoliko imate dvojbi, pitanja ili problema vezanih uz upise slobodno mi se obratite, pa ćemo zajedničkim snagama pokušati riješiti vaše poteškoće. Nadam se da većina vas već ima viziju što želi upisati, no ako se još uvijek dvoumite, tražite dodatne informacije o školama, tu smo za sva vaša pitanja.

U ovoj školskoj godini događalo se puno toga što je utjecalo na sve nas koji smo dio ovog sustava, ali mislim da ste vi kao osmaši najviše zakinuti  događajima na koje nikako nismo mogli utjecati. Ali ako su korona, izolacija i nastava na daljinu pomogli da postanete odgovorniji i zreliji i ako ćete cijeniti sve što su roditelji i učitelji za vas učinili – ove sve nedostatke ćete zaboraviti, a lijepe uspomene  ponijeti sa sobom.  Ako smo katkad bili strogi s vama, činili smo to u želji da vas pripremimo za mnogo veće izazove za koje znamo da vas očekuju te smo se trudili što više učvrstiti vaše temelje prije nego što zakoračite u sljedeću etapu vašeg putovanja.

Ponašajte  se uvijek kao dobri veleposlanici ove  škole i ne dopustite da bilo što naruši vaš integritet koji ste tako pažljivo njegovali svih ovih godina. Budite ljubazni i velikodušni prema ljudima koji se nađu na vašem putu. Sanjajte velike snove i budite optimisti, čime god se bavili u životu.

Želim vam siguran let u novi početak i sreću na svim daljnjim životnim putevima. Puno uspjeha u izboru i upisu srednje škole!

Vaša pedagoginja

Ivana Đimoti Vida