Ukupno: 6101988

Europski dan jezika 2019. u Požegi
Autor: Valentina Čurčić, 29. 9. 2019.

Dana 26. rujna 2019. od 10:00 do 13:00 sati po treći put je OŠ Antuna Kanižlića, Požega organizirala javno obilježavanje Europskog dana jezika u dvorani Tomislava Pirca.

Ove su godine pozvane na suradnju sve institucije koje sudjeluju u odgojno-obrazovnom procesu, od dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola do visokoškolske ustanove.  Suvremena nastava temelji se na ideji aktivnog učenika koji kroz interakciju s drugim učenicima usvaja nove spoznaje i razvija svoje vještine.  Ulaskom u kurikularnu reformu poučavanje, kao proces učenja, ima posebnu važnost pa je stoga cilj ovogodišnjeg europskog događanja bio dati učenicima priliku poučavati sadržaje koje smatraju važnima za život. Ovogodišnji je slogan bio POUČAVAJ ZA ŽIVOT! Na taj se način poticalo suradničko učenje i kritičko razmišljanje. Neki su učenici poučavali iz područja jezika, neki geografije, matematike, biologije, glume, pjesme, plesa ili poduzetništva. Nakon uvodnog dijela, u kojemu su neki učenici pjevali te gospodin gradonačelnik Darko Puljašić otvorio manifestaciju, počele su različite mini-radionice na kojima su se poučavali različiti sadržaji za različite uzraste, npr. poučavanje njemačkih, čeških, japanskih, engleskih, talijanskih ili hrvatskih sadržaja na kreativan način. Učenici su samostalno birali što žele poučavati i koju ciljnu skupinu. Sudionici radionica usvajali su različita znanja i vještine: kako izraditi nakit od drveta i odakle potječe to drvo, kako glumiti, napisati svoje ime na japanskom, gledati crtić ili video spot te usvojiti engleske ili njemačke riječi,  razlikovati pozitivne i negativne vrste ponašanja u poslovnom okruženju, zaključiti radi li se o originalnoj novčanici dodirom i pregledavanjem novčanice, upoznati valute različitih zemalja itd. Na kraju svake radionice uslijedila je provjera usvojenosti kroz natjecanja, kvizove, igre ili evaluacijske listiće, a najuspješniji su nagrađeni simboličnim nagradama. Od 10:30 do 13:00 održalo se četrdesetak različitih mini-radionica.

Institucije koje su ove godine sudjelovale svojim radionicama su: Ekonomska škola Požega, Dječji vrtić Cvjetna livada, OŠ Vilima Korajca Kaptol, OŠ Vladimir Nazor Trenkovo, OŠ Stjepana Radića Čaglin, OŠ „Dobriša Cesarić“ Požega, OŠ Julija Kempfa Požega, Katolička osnovna škola u Požegi, Veleučilište u Požegi, Dječji vrtić sv. Leopold Mandić Požega te domaćin i organizator projekta OŠ Antuna Kanižlića.

- Kao domaćini trudili smo se animirati učenike da pripreme radionice različitih područja kako bi razmijenili što više primjera  dobrih poučavanja. Ove su godine u radionicama po prvi put sudjelovali i požeški dječji vrtići i Veleučilište u Požegi. Zahvaljujem svim školama koje su sudjelovale u ovogodišnjem obilježavanju  Europskog dana jezika, mentorima koji su omogućili svojim učenicima da pokažu što znaju i pouče druge, svim učenicima predavačima te gradonačelniku Požege koji je podržao i pomogao u organizaciji događaja - rekla je voditeljica projekta Jasminka Hajpek, prof. njemačkog i engleskog jezika.

Jasminka Hajpek, prof.