Posjet austrijskom Leibnizu
Autor: Valentina Čurčić, 14. 5. 2018.

Učenici izborne nastave Njemačkoga jezika 11. svibnja 2018. bili su na terenskoj nastavi u austrijskom pograničnom gradiću Leibnizu. Treća je ovo terenska nastava u zemlje njemačkoga govornoga područja na kojoj učenici imaju priliku razgovarati s govornicima njemačkoga jezika na njihovom području.

Put Austrije krenuli smo, kao i svake godine, u rano jutro. Vožnja do Austrije prošla je brzo, u veselom ozračju. Već u rano prijepodne stigli smo na naše odredište, granici bliz Leibniz. Gradić je to koji broji oko 13 000 stanovnika pa smo odmah ustanovili da je manji od naše Požege. Leibniz je smješten u dolini pored ušća rijeke Sulm u Muru koja je poznata po vinu. Po dolasku smo prvo posjetili muzej na otvorenom Flavia Solva. Ime je to važnog rimskog naselja na čijim je ostatcima izrastao Leibniz, a mi smo imali priliku vidjeti njegove ostatke.

Nakon toga smo se uputili u središte Leibniza. Posjetili smo parohijsku crkvu izgrađenu u baroknom stilu te se prošetali glavnom ulicom do gradske vijećnice. U središtu ulice primijetili smo barokni marijanski pil iz 18.stoljeća koji nas je podsjetio na naš kužni pil. Iako nije dugačka, ulica je vrvila domaćim stanovnicima koji su prijepodne provodili na terasama kafića ispijajući svoje jutarnje kave i kupujući namirnice na uličnim štandovima. Tu su učenici odradili svoje zadatke koje im je nastavnica Jasminka Hjpek pripremila za ovu terensku nastavu. Učenici 5. razreda su u radnoj listi imali temu Promet pa su pitali prolaznike ima li u Leibnitzu puno prometa, voze li vozači brzo, čime rado putuju te idu li rado pješice. Šestaši su imali temu Kućni poslovi pa su pitali tko u kući obavlja najviše kućnih poslova i koji su to poslovi, koje poslove ne vole te pomažu li i djeca u kućanskim poslovima. Sedmaši su imali temu Dnevna rutina te su pitali kada jutrom ustaju, je li im teško ustati, što ih budi, doručkuju li svako jutro, je li doručak bitan, tko priprema ručak, što rade poslijepodne te navečer. Osmaši su imali temu Zanimanja. Porazgovarali su s prolaznicima što su po zanimanju, vole li svoj posao, koliko sati dnevno rade, rade li i vikendom, je li to bilo njihovo zanimanje snova, bi li mijenjali svoj posao te koja zanimanja im se ne sviđaju. Svi su anketirani građani vrlo rado i ljubazno odgovarali na učenička pitanja. Bili su oduševljeni idejom da se jezik uči na terenskoj nastavi razgovarajući s domaćim stanovništvom.

Nakon odrađenog posla uslijedio je zasluženi odmor za ručak u McDonald'su pa smo se uputili na jezero Sulm koje se nalazi nedaleko Leibniza. Uživali smo u uređenom okolišu i prirodi oko jezera s pogledom na palaču Retzhof.

Slobodno vrijeme brzo je prošlo te smo se uputili put Požege. U autobusu smo imali evaluaciju ove terenske nastave na način da su učenici prezentirali odgovore koje su dobili od prolaznika. Veselimo se sljedećoj godini i novoj terenskoj nastavi u Austriju jer znamo da ćemo se vratiti bogatiji za jedno novo iskustvo.