HUMANO I TOPLO SRCE KANIŽLIĆEVACA
Autor: Ana-Marija Biršić Glibo, 9. 3. 2018.

Požega.hr / ožujak 2018.

Učenicima i učiteljima Osnovne škole Antuna Kanižlića za 2017. godinu dodijeljena je nagrada Povelja humanosti grada Požege zbog njihova iznimno predanog humanitarnog djelovanja.

Osnovna škola Antuna Kanižlića svojim dugogodišnjim humanitarnim radom, kao organizator te kao aktivni sudionik i podupiratelj humanitarnih akcija drugih organizatora, pokazuje brigu i suosjećanje za one koji pate i kojima je pomoć prijeko potrebna. Svojim  akcijama potiču kod učenika, roditelja i građana Požege razvoj svijesti o teškim socijalnim i financijskim uvjetima kako na lokalnoj, tako i na globalnoj razini.

Svake godine učenici i učitelji organiziraju i provode nekoliko humanitarnih akcija. ˝Ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav˝ akcija je kojoj je svrha sakupljanje prehrambenih proizvoda i higijenskih potrepština za potrebite obitelji djece koja pohađaju Osnovnu školu Antuna Kanižlića. U akciju, koja se organizira u predbožićno vrijeme, uključuju se učitelji, učenici i roditelji.  2017. godine podijeljeno je 19 paketa u vrijednosti od 6,400.00 kn. ˝Humanitarni božićni sajam˝, za koji na radionicama učitelji, učenici i članovi njihovih obitelji izrađuju različite proizvode i predmete, akcija je kojom se prikupljaju donacije za odlazak djece na terenske nastave. Na sajmu održanom 2017. godine  za ovu je namjenu prikupljeno 10.000,00 kn. U okviru iste akcije sudjeluje i Područna škola Vidovci svojim već tradicionalnim božićnim programom u crkvi svetog Ivana Krstitelja te sajmom ispred crkve. Vidovački sajam također je vrlo uspješan, a u prilog tome govori i iznos od 1.500,00 kn prikupljen 2017. godine. U zbornici Škole nalazi se ˝Kasica dobrote˝. U kasicu učitelji daruju novčane priloge kojima redovito pomažu svojim potrebitijim učenicima kupujući im odjeću, školski pribor i ostalo za što se ukaže potreba. Unazad godinu i pol učenicima je podijeljena pomoć u vrijednosti od 5.000,00 kn

Učenici i djelatnici Škole stalni su donatori SOS sela Ladimirevci. Tijekom posjeta  Ladimirevcima u siječnju ove godine, darovali su djecu darovima koje su prikupili učenici i učitelji. Da humanitarno djelovanje ima dobar utjecaj na učenike, pokazuje i primjer učenika koji je dobrovoljno od svoje ušteđevine kupio djeci SOS sela darove u vrijednosti 500,00 kn. ˝Dani zahvalnosti za plodove zemlje˝ školska je svečanost nakon koje učenici i učiteljice odlaze u posjet štićenicima Biskupijskog Caritasa, Doma umirovljenika i potrebitima na području grada Požege darujući im krušne i druge pekarske proizvode koje su sami napravili. ˝Gladnoj djeci za školski obrok˝ projekt je u okviru kojega  osmišljavaju niz aktivnosti za prikupljanje novčanih sredstava kojima se omogućuje obrazovanje i prehrana najsiromašnijoj djeci svijeta. Projekt je pokrenut 2012. godine u suradnji s Udrugom Marijni obroci Hrvatska. Ovaj je projekt dio međunarodnog pokreta Mary´s meals  koji hrani više od milijun djece diljem svijeta. U protekloj 2017.godini  prikupili su 26.660,00 kn, a za svoj šestogodišnji humanitarni rad za Marijine obroke Škola je dobila na skrb jednu školsku kuhinju. Učenici i učitelji postali su stalni donatori dječje školske kuhinje u Liberiji koja hrani 244 djece, 122 dječaka i 122 djevojčice.

Uz svoje projekte i humanitarne akcije učenici i djelatnici redovito podržavaju i aktivno sudjeluju u humanitarnim akcijama drugih organizatora. Surađuju s Biskupijskim Caritasom, Centrom za socijalni rad, Zavodom za javno zdravstvo, Crvenim križem, Udrugom oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske, Papinskim misijskim djelima u Republici Hrvatskoj, Hrvatskim Caritasom i drugima.

Svojim marljivim i stručnim humanitarnim radom u našem Gradu ova Škola svake godine pomogne potrebitima i podijeli pomoć  u vrijednosti  oko 50 000,00 kn. Mnogi građani prepoznaju vrijednost njihova humanitarnog rada te često podržavaju njihove humanitarne akcije  uključujući se aktivnim sudjelovanjem i pomaganjem.

Kroz mnoge humanitarne aktivnosti očita je vizija ove Škole: ona želi odgajati i obrazovati djecu u skladu s općim kulturnim, civilizacijskim i kršćanskim vrijednostima, ljudskim pravima i pravima djece, omogućiti im razvijanje osjećaja solidarnosti i suodgovornosti za dostojan, pravedan i miran suživot svih ljudi, posebno djece. U takvom okruženju učenici (i mnogi drugi) zasigurno prepoznaju humanost kao jednu od najvažnijih ljudskih osobina koja objedinjuje u sebi osjećajnost i prijateljstvo, ljubav i poniznost, darežljivost i velikodušnost. Svojim otvorenim  srcem ova djeca moći će i u budućnosti prepoznati one koji pate i kojima je pomoć potrebna, iskazati im suosjećanje i brižnost te pronalaziti  načina da im aktivno i konkretno pomognu, materijalno i duhovno.

Vjerujemo da će Povelja humanosti  Kanižlićevcima biti poticaj da ustraju i ubuduće u svojim nastojanjima i žrtvi pomaganja bližnjim

Ana-Marija Biršić Glibo, dipl. kateheta

(Požega.hr / ožujak 2018.)