preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6102074
Ovaj mjesec: 6500
Ovaj tjedan: 850
Danas: 20

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Marijini obroci usrećuju ljude
Autor: Valentina Čurčić, 14. 5. 2017.

„Marijini obroci ne usrećuju samo djecu u Africi: Marijini obroci usrećuju i ljude ovdje“, riječi su kojima je svoje gostovanje u Gradskoj knjižnici i čitaonici Požega opisala Petra Ćurlin, profesorica engleskoga jezika, koja je zajedno s Krešimirom Ćurlinom, suosnivačem Udruge Marijini obroci Hrvatska, bila gošća na predstavljanju knjige „Baraka koja je nahranila milijun djece“ i filma „Generacija nade“.


Predstavljanje knjige osnivača Marijinih obroka Magnusa MacFarlow Barrowa i novog filma snimljenog prema knjizi organizirali smo  u suradnji s Gradskom knjižnicom Požega. Kako naša Škola već petu godinu za redom tijekom svibnja provodi projekt „Gladnoj djeci za školski obrok“ u suradnji s Udrugom Marijini obroci Hrvatska, bila je ovo prilika upoznati sugrađane s njihovim djelovanjem.

Zanimanje za ovu temu među građanima Požege vrlo je veliko. Pokazao je to i pun prostor  čitaonice u kojemu se tražilo mjesto više. Na samom početku programa Fran Lisec, naš bivši učenik, a sada gimnazijalac, uveličao je ovaj kulturni događaj odsviravši prigodnu skladbu.  O knjizi „Baraka koja je nahranila milijun djece“ govorila je gđica Petra Ćurlin, koja je zajedno s Anom Peričić knjigu prevela na hrvatski jezik. Zanimljiv je podatak da je hrvatski prvi jezik na koji je knjiga prevedena. Znak je to da između Hrvatske i Marijinih obroka postoji duboka veza koja seže još u doba Domovinskog rata. Gđica Ćurlin objasnila je da su Marijini obroci na neki način nastali u vrijeme rata u Bosni i Hercgovini jer je tada Magnus MacFarlane Barrow započeo svoj humanitarni rad vozeći donacije i pomoć u Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Prevođenje knjige bilo je jedinstveno iskustvo za nju jer je, iako je knjiga naoko bila jednostavna za čitanje i prevođenje, postojao strah da poruke koja ona donosi neće dovoljno dobro protumačiti na hrvatskom jeziku. No posao je odrađen izvrsno i skoro cijelo izdanje Nakladničke kuće Verbum je rasprodano. Vjeroučiteljica Ana-Marija Biršić Glibo pročitala je prisutnima nekoliko upečatljivih ulomaka iz knjige. Gospodin Krešimir Ćurlin, suosnivač i član Odbora Udruge Marijini obroci Hrvatska, govorio je prisutnima o radu organizacije. Poseban je naglasak stavio na činjenicu da je cjelokupan uspjeh Marijinih obroka velik zahvaljujući mnogobrojnim volonterima diljem svijeta i nizu malih dobročinstava koje čine njegovi podupiratelji. Gospodin Ćurlin imao je priliku posjetiti Benin, afričku državu u kojoj hrvatski ogranak Marijinih obroka financira nekoliko školskih kuhinja te je govorio o svojim iskustvima s tog putovanja.

U drugom dijelu programa posjetitelji su pogledali film „Generacija nade“. Film je nadahnut knjigom „Baraka koja je nahranila milijun djece“ i svojevrstan je nastavak filma „Dijete 31“ . Filmom se nastojao prikazati utjecaj Marijinih obroka na djecu korisnike. Pričom o nekoliko mladih ljudi koji su među prvima primali Marijine obroke u vrijeme začetka organizacije, a koji su danas uspješni članovi svojih zajednica, jasno je zašto se djecu Marijinih obroka naziva „generacijom nade“. 

 Na samom kraju večeri posvećene Marijinim obrocima nastavnica Valentina Čurčić, voditeljica školskoga projekta, zahvalila je prisutnima na dolasku i pozvala sve da se priključe svojim malim djelima ljubavi kako bi pomogli naš projekt. Ostvarili smo svoj prvi cilj i ove, pete jubilarne godine, dobili na skrb školsku kuhinju u Liberiji zajedno s Molitvenom zajednicom Srce Isusovo iz Slavonskog Broda, koja će od ove godine nositi naziv Sackie Town Primary school, donator: OŠ A.KANIŽLIĆA, POŽEGA & MZ SRCE ISUSOVO, SLAVONSKI BROD, CROATIA. Predstoji nam ostvarivanje sljedećeg cilja: skupiti još više donacija kako bi se povećao trenutačni broj od 244 učenika u školi o kojoj ćemo skrbiti. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju