Čarobna Istra
Autor: Valentina Čurčić, 3. 5. 2017.

27. i 28. travnja 2107. učenici šestih razreda bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Istri.

Prvoga dana posjetili smo Roč, Hum te Rovinj. Mjesto Roč od 13. je stoljeća bilo snažno središte glagoljaške pismenosti i književnosti. Obišli smo crkvu sv. Ante u kojoj se nalazi Glagoljaški abecedarij iz 1200. godine. Između slikovitih gradića Roča i Huma proteže se Aleja glagoljaša, turistička i kulturna znamenitost, koju smo obišli vozeći se autobusom budući da je padala kiša. Aleju čini 11 spomenika postavljenih u čast prvom slavenskom pismu glagoljici.  Aleja započinje Stupom Čakavskog sabora, a završava Humskim vratima, ulazom u najmanji grad na svijetu Hum.

Nakon obilaska Huma zaputili smo se u Rovinj, biser istarskog poluotoka. Dolaskom u grad vrijeme nas je poslužilo: počelo je grijati sunce pa smo uživali u šetnji gradom. Posjetili smo rovinjski akvarij i crkvu svete Eufemije odakle se pruža predivan pogled na grad i beskrajnu morsku pučinu. Učenici su slobodno vrijeme iskoristili za šetnju.

Sljedeće nam je odredište bila Pula, najveći grad u Istri. Nakon smještaja u hotelu i večere, učenici su se zabavili u disku koje je osoblje organiziralo samo za njih.

Sljedećega jutra morali smo rano ustati kako bismo na vrijeme stigli u Fažanu na brod koji nas je prevezao do Velog Brijuna, najvećeg otoka nacionalnog parka Brijuni.  Vrijeme nije obećavalo: gusta je kiša neumorno padala i prijetila otkazivanjem plovidbe. No more je bilo relativno mirno pa smo se ipak uputili na Brijune. Sam Veli Brijun doživjeli smo vozeći se turističkim vlakićem. Za šetnju otokom nije bilo prilike, no vođeni pričom turističke voditeljice, mnogo smo naučili o bogatoj prošlosti Brijuna. Vidjeli smo Lanku, jedinu slonicu u Hrvatskoj, ali smo ostali uskraćeni za druženje s Kokijem, kakaduom bivšeg predsjednika nekadašnje države  Jugoslavije Josipa Broza Tita.

S Brijuna smo se uputili u obilazak Pule.  Obišli smo najznačajnije pulske znamenitosti: amfiteatar ili pulsku arenu, koju narod zove i Divić-grad, troja gradska vrata:  Slavoluk Sergijevaca , Dvojna vrata  i Herkulova vrata te  Augustov hram. Za vrijeme šetnje gradskim ulicama opet se pojavilo sunce pa smo odlučili neko vrijeme ostati u gradu i uživati u lijepom vremenu uz sladoled i pogled na more koje nas je mamilo svojom modrinom.

Kada je vrijeme dobro osmišljeno i bogato sadržajima, brzo prolazi. Tako se brzo približio i povratak kući. Krenuli smo put Požege u rano predvečerje, obogaćeni doživljajem Istre za vrijeme kiše, vjetra i sunca i mnoštvom novog znanja o bogatoj povijesti, biljnom i životinjskom svijetu našeg najvećeg poluotoka.