Školska tribina o Vukovaru
Autor: Valentina Čurčić, 27. 11. 2016.

U srijedu 23. studenoga u školskoj je knjižnici održana školska tribina posvećena Vukovaru. Završni je to dio školskoga projekta Sjećanje na Vukovar koji vodi nastavnica Povijesti Klaudija Gašpar.

Ovogodišnji projekt sastojao se od tri dijela: predavanja gospodina Predraga Matića, hrvatskog branitelja i autora knjige „Ništa lažno“, za učenike osmih razreda, komemorativnog paljenja svijeća uz prigodan program i molitvu u dvorištu škole te tribine na kojoj su učenici predstaviti svoje radove nastale tijekom dvotjednog promišljanja i razgovaranja o Vukovaru i Domovinskom ratu na nastavi različitih predmeta.

Na početku tribine školski je zbor pod ravnanjem nastavnika Marija Sovčika otpjevao pjesme „Stoji grad“ i "Domovina". Učenice Elena Kormanjec i Doris Malvić pročitale su pjesme „Naša Hrvatska“ i „Sanjam tvoje oči“, a učenica Petra Zečević pjesmu "Ovdje treba ostati". Učenice je uvježbala nastavnica Hrvatskoga jezika Mirjana Bajić.

Tijekom nastave  Hrvatskoga jezika učenici 6. razreda su čitali Priču o djetinjstvu Vukovarca Siniše Glavaševića. Nakon toga su razgovarali o pravima kojih su djeca lišena u ratu, napisali ih i pretočili u plakat o ratu i miru, crtali simbole Vukovara, pisali činkvine na teme rat - heroj - Vukovar. Na dodatnoj su nastavi istražili poznate Vukovarce te napravili prigodan pano.

Na satima Hrvatskoga jezika učenici 5. razreda s nastavnikom Vladimirom Kamenčakom pisali su haiku pjesme i izradili plakat.

Učenici osmih razreda bili su na  terenskoj nastavi u Vukovaru. Posjet ih je potaknuo na stvaranje filma te su na nastavi Hrvatskoga  jezika s nastavnicom Biljanom Marković svoju ideju i ostvarili. Svoj uradak predstavili su učenici David Matijanić, Matko Matišić i Ante Ilić.

Na nastavi Vjeronauka vjeroučiteljica Ana Marija Biršić Glibo potaknula je učenike na pisanje molitava za mir i domovinu. Najuspješnije molitve našle su svoje mjesto na panou školskoga hodnika , a na tribini su ih pročitale učenice 8. Razreda Sara Maurus, Ema Matoković i Ivana Galić.

Mladi su knjižničari, koje vodi knjižničarka Vlasta Pačić, u knjižnici uredili pano  Suza za Vukovar. Također su pretraživali katalog Gradske knjižnice Požega i naš školski katalog s predmetnicama Vukovar i Domovinski rat.

Učenice likovne grupe, pod vodstvom nastavnika Roberta Kresine,  Meri i Monita Marinović nacrtale su oblik vodotornja uz koji su se slagale svijeće. Svijeće je prikupila knjižničarka Vlasta Pačić, a zapaljene su na dan pada grada Vukovara 18. studenoga.

Učenici 4. c  razreda, učiteljice Slavice Jelić, također su se pozabavili filmskim stvaralaštvom. Svoje su  filmove o Vukovaru predstavili Ivan Kostić, Marija Prskalo i Robert Valenta.

Učenici 4. a s učiteljicom Elvirom Baričevac i 3. b s učiteljicom Zdenkom Matković uredili su pano „Vječan ko narod ponosno stoji“ svojim likovnim radovima: vukovarskim vodotornjem i vučedolskom golubicom.

Učenici 4.d razreda učiteljice Vlaste Jezerčić pisali su činkvine.

Učiteljica 3.a Valentina Mirković sa svojim je učenicima radila strip koji je ponio naslov „Put u Vukovar“.

Učenici 4. b razreda učiteljice Gordane Opić vodenim su bojama slikali vukovarski vodotoranj, a od glinamola načinili vučedolske golubice.

Učenici su Vukovar uistinu doživjeli na različite načine. Vjerujemo da će se sljedeće godine ovom projektu pridružiti još više učenika s novim idejama i viđenjima Vukovara.