Izvješće o provedbi projekta „COOK – cjelovit obrok za odličnu koncentraciju“
Autor: Administrator , 15. 6. 2016.

Školske 2015. / 2016. godine naša je Škola bila partner Hrvatskom Crvenom križu u provedbi projekta pod nazivom “Cjelovit obrok za odličnu koncentraciju“.

Tim projektom  osigurana je svakodnevna, redovita i kvalitetna prehrana  za 114 učenika  iz socijalno ugroženih obitelji u 4 osnovne škole u gradu Požegi: OŠ "Dobriša Cesarić", OŠ Julija Kempfa, Katoličkoj osnovnoj školi i OŠ Antuna Kanižlića.

Cilj / namjera bila je poboljšati i unaprijediti kvalitetu života učenika u osnovnim školama te smanjiti rizik od siromaštva i socijalne isključenosti socijalno osjetljivih skupina.

Projekt je ostvaren uz potporu Ministarstva socijalne politike i mladih (Državni proračun)  te suradnika na projektu  Grada Požege i Centara za socijalnu skrb. Tim projektom osiguran je jedan kvalitetan obrok za 45 učenika naše Škole.

Sveukupna vrijednost projekta je 93.646,25 kuna, a našoj je Školi dodijeljeno  31.140,00 kn.

Pravilna  i redovita prehrana dio je zdravog životnog stila te je važno da sva djeca  usvoje i prihvate zdrave prehrambene navike. Raznovrsnim izborom namirnica te dostatnom količinom obroka moguće je osigurati pravilan rast i razvoj djece, a ovaj projekt je to omogućio i našim uključenim učenicima.

Osim promicanja pravilne prehrane projekt potiče razvoj osnovnih higijenskih navika, u Školi smo izrađivali sezonske prijedloge jelovnika, kreirali letke i druge edukativne materijale, bili prisutni na satovima razrednika, roditeljskim sastancima, Vijeću učenika i roditelja te oglašavali svoje radove putem različitih medija.

Unapređenje prehrane kod školske djece zahtijeva kontinuirani rad. U Školi smo formirali timove za unapređivanje školske prehrane koje  podrazumijeva mijenjanje temeljnih prehrambenih navika (uvođenje novih namirnica, drugačiji načini spravljanja obroka, primjena nekih novih kulinarskih vještina, ograničavanje ili zabrana pojedinih vrsta namirnica, posebno raznih nezdravih obroka) što  je zahtijevalo angažiranje svih subjekata neposredno i posredno vezanih za prehranu djece. Posebno nam je drago što smo u svojim nastojanjima nailazili na suradnju s institucijama lokalne zajednice.

Roditelji  naših učenika  jako su zadovoljni i zahvalni uključivanjem njihove djece u ovaj projekt. Zadovoljstvo izražavaju kvalitetom školskog obroka te smatraju da se ovakav projekt svakako treba provesti i iduće školske godine. Naravno, kada su učenici i roditelji zadovoljni, onda se  zadovoljstvo prenosi i na učitelje i na Školu u cjelini.

Zahvaljujemo na pomoći i jako smo sretni što smo bili dio ovog Projekta i surađivali s Vama.  Dajemo punu podršku ostvarenju istog ili sličnog projekta u idućoj školskoj godini.

S poštovanjem,

Marija Samardžija, ravnateljica