Pronađite jake strane svakog djeteta
Autor: Administrator , 12. 11. 2015.

Unatoč genima, braća i sestre mogu imati posve različite jake strane • Kako budu rasla, vaša će se djeca morati razvijati neovisno od svoje braće kako bi pronašla svoju vlastitu osobnost • Ona ne žele biti kopija svoje braće i sestara, žele biti ono što jesu.

ZDRAVO samopoštovanje je kao oklop koji pomaže djetetu da se suoči sa izazovima svijeta. Djeca koja znaju svoje jake te slabe strane i dobro se osjećaju s time, lakše rješavaju konflikte, odupiru se negativnim pritiscima okoline. Kad se suoče sa problemom, kreativno rade na pronalasku rješenja, a da kod poteškoća ne omalovažavaju ni sebe ni druge.

Unatoč genima, braća i sestre mogu imati posve različite jake strane. Kako budu rasla, vaša će se djeca morati razvijati neovisno od svoje braće kako bi pronašla svoju vlastitu osobnost. Ona ne žele biti kopija svoje braće i sestara, žele biti ono što jesu. Možete im pomoći potičući svako dijete da pokaže vlastite jake strane. To se ponajviše odnosi na mlađu djecu u obitelji jer se ona često godinama muče da u nečemu namaše stariju braću ili sestre.

Samopouzdanje vašeg djeteta i njegov osjećaj da ima svoje mjesto u obitelji uvelike ovise o njegovoj spoznaji da ima jake strane unutar svoje obitelji. Vi kao roditelj morate otkriti koje su to strane, pogotovo one koje od toga cijela obitelj može imati koristi. Samo kod toga pripazite da ne zadužujete samo jedno dijete, da ono uvijek ne igra istu ulogu, jer se može dogoditi kontraefekt.

Pružite svom djetetu različita iskustva i mogućnosti da isprobava i vježba svoje sposobnosti, sport, glazba, igra u parku, slikanje, gluma, ples, društvene igre… Uključivanje u grupne aktivnosti koje zahtijevaju suradnju i dogovaranje korisno je za razvoj socijalnih vještina koje jačaju osjećaj samopoštovanja. Prihvatite dijete takvo kakvo je, svi imamo pozitivne i negativne strane. Njegujte pozitivne.

Pronađite u čemu je vaše dijete vrlo uspješno, što ga zanima, te mu pružite podršku da se time bavi.

Pustite djetetu da ono predlaže igre. Na taj način će biti uključenije i zainteresiranije.
Pomozite  djetetu da postavi realna očekivanja od sebe te ispravi eventualna pogrešna uvjerenja naprimjer: kako treba težiti perfekcionizmu ili da treba biti nepogrešiv.

Zadaća je svakog roditelja odgojiti zrelu, emocionalno stabilnu ličnost. Da bi se dijete razvilo u takvu osobu, važno je da stvori pozitivnu sliku o sebi, da stekne samopouzdanje i samopoštovanje, da prihvati sebe sa svim svojim i vrlinama manama. To se može jedino uz bezuvjetnu ljubav, podršku i prihvaćanje roditelja. Zato je važno s djecom razgovarati, slušati, prihvatiti, ohrabrivati i poticati djecu odnosno pokazati da vidimo njihove dobre strane.
Pomozite djetetu da realno prihvati svoje jake strane kao i slabosti.

Preuzeto s portala http://www.index.hr