Ukupno: 6102021

Državno natjecanje iz fizike
Autor: Marija Čuljak, 16. 5. 2015.

Na ovogodišnjem Državnom natjecanju iz fizike održanom u Trogiru 11.-14.svibnja, učenik 8.razreda naše Škole Luka Jengić osvojio je 3.nagradu. Vidno sretnog i zadovoljnog dočekali su ga i u zgradu škole pljeskom uveli njegovi prijatelji i učitelji.

Luka je ove školske godine već bio na dva državna natjecanja, iz informatike na kojemu je osvojio 6.mjesto, i iz tehničke kulture, na kojemu je osvojio 2.mjesto.

S Lukom smo porazgovarali o njegovim dojmovima i iskustvima s ovog natjecanja.

-Dojmovi su dobri, kao i uvijek. Iako moram reći da je ove godine bilo puno tehničkih problema u samom natjecanju. Grafovi u testovima bili su slabo vidljivi pa su tu svi natjecatelji gubili puno bodova. Imao sam isto bodova kao i prošle godine, a sada sam osvojio treću nagradu. Ovo natjecaje bio sam potpuno opušten i siguran u sebe, toliko da nisam mario za razliku između promjera i polumjera. To je greška zbog koje se najviše kajem jer zamijenivši promjer i polumjer na samom početku zadatka, dalje u zadatku više ništa nije valjalo. Brzopletost i velika sigurnos stajale su me dosta bodova i vjerojatno boljeg rezultata u ukupnom poretku.

Natjecanje iz fizike sastoji se od dva dijela, rješavanja zadataka i praktičnog dijela. Luka nam je priznao da su mu zadatci draži.

-Zadatci su mi bolji, lakši i draži. Opušten sam dok samostalno rješavam zadatke i to baš volim. Praktični dio ne volim, on mi uvijek bude lošiji. Rezultati velikim dijelom ovise o uređajima i materijalima koje natjecatelji imaju. Svaki natjecatelj donosi na natjecanje materijal iz svoje škole, ne dobijemo svi isti materijal kada dođemo na natjecanje. Zato netko ima bolje, kvalitetnije uređaje, netko starije pa su jako velike razlike u dobivenim rezultatima. Ja sam zadatak sa strujom, koji sam prošle godine riješio 100 % , ove godine riješio najlošije, a najbolje sam riješio zadatak s frekvencijom titranja.

Pitali smo Luku je li bilo vremena za druženje i kupanje.

-Na svakom natjecanju upoznam nove prijatelje. S nekima se nastavim družiti. Vremena za zabavu uvijek ima. Okupao sam se samo jednom jer je more još uvijek dosta hladno. Ali sam zato često šetao plažom i na taj način se opuštao. Jedno sam veče sjedio sam na plaži , već je pao mrak, kad mi je nešto polizalo ruku. Nasmrt sam se uplašio i skoro pao skačući sa zidića na kojem sam sjedio. Bio je to pas, na sreću prijateljski raspoložen, koji mi je priša s leđa i uplašio me.

Zanimalo nas je kako Luka provodi svoje slobodno vrijeme te kakvi su mu planovi za budućnost budući da završava 8.razred i pred njim su upisi u srednju školu.

-U slobodno vrijeme sviram gitaru. Više sam se počeo baviti i robotikom te programiranjem. Vježbam programiranje za informatičku olimpijadu koja će se održati u lipnju na otoku Krku. Nadam se i besplatnom desetodnevnom kampu za informatičare koji će biti na Krku u isto vrijeme kada i olimpijada. A što se budućnosti tiče,planiram upisati matematičku gimnaziju i srednju glazbenu školu. Definitivno se u životu želim baviti matematikom ili nekim poslom u kojemu ima puno matematike.

Čestitamo Luki na još jednom velikom uspjehu i njegovom mentoru učitelju fizike Antunu Dokozi.  Želimo mu da upiše željenu srednju školu te da ostvarti još puno ovako dobrih rezultata.

Valentina Čurčić, učiteljica Hrvatskoga jezika