Europski dan jezika
Autor: Valentina Čurčić, 13. 10. 2014.

Europski dan jezika obilježava se 26.9. I ove smo školske godine obilježili taj dan, od sada osobito važan budući da je i Hrvatska članica Europske unije. Raznim aktivnostima na nastavi učenici  i učitelji potrudili su se ukazati na važnost materinskog jezika i poštivanje drugih jezika.

U integriranom tjednu sudjelovali su učitelji i učenici 8.-ih razreda te učenici 4.-ih razreda.
2.9.2014 u školskoj knjižnici imali smo priliku pogledati kratak pregled događanja i aktivnosti provedenih na nastavnim satima predmeta Engleski jezik, Njemački jezik, Hrvatski jezik te na satovima razredne nastave. Ovogodišnja tema bile su tuđice u hrvatskom jeziku, a voditeljica cjelokupnog projekta je Dunja Šaro-Vojvodić, prof. engleskoga jezika.

''U provedbi projekta uglavnom su sudjelovali nastavnici jezika: nastavnica hrvatskoga jezika Valentina Čurčić,nastavnica engleskoga jezika Dunja Šaro-Vojvodić, nastavnica njemačkoga jezika Jasminka Hajpek i nastavnik hrvatskoga jezika Vladimir Kamenčak koji je češkoga podrijetla pa nam je približio taj nama srodan jezik.“ Svaka grupa ukratko je prikazala rezultate svojega istraživanja i rada.

Učenici IV. a i IV. c s učiteljicama Irenom Topalušić i Baricom Matijević su tijekom nastave hrvatskoga jezika proučavali tuđice i tražili germanizme, turcizme, srbizme i ostale '-izme'. Jedan od razloga što su odabrali upravo ovu temu je taj što djeca pronalaze puno stranih riječi  u lektirnim djelima.

Na nastavi hrvatskoga jezika s učiteljicom Valentinom Čurčić učenici 8.-ih razreda su proučavali nastajanje riječi u hrvatskom jeziku te naučili da je i jezično posuđivanje jedan od načina na koji nastaju nove riječi.

Za nastavu engleskog jezika s učiteljicom Dunjom Šaro-Vojvodić osmaši su  proučavali dnevni tisak tražeći anglizme, ispisivali riječi  i rečenice engleskog podrijetla i pokušali pronaći odgovarajuću hrvatsku riječ.

Od učiteljice Jasminke Hajpek učenici su dobili zadatak kod kuće pitati bake, djedove i roditelje te zapisati što više germanizama koji su još uvijek prisutni u govoru Požežana. Na nastavi njemačkoga jezika čitali su  germanizme koje su prikupili. Neki su zapisali i do sto germanizama.  Zanimljivo je bilo čuti koliko je germanizama još uvijek prisutno u našem govoru.

Dio učenika 8.a i 8.b razreda uz pomoć učitelja hrvatskog jezika Vladimira Kamenčaka izradio je plakat i otkrilo nam koje su sve riječi češkog podrijetla, a da to nismo niti znali.

Mladi su knjižničari s našom knjižničarkom Vlastom Pačić također bili vrijedni. Izradom dojmljivog plakata i ovaj su puta pokazali svoju kreativnost i  umijeće izradivši 'višejezična sunca'.

Profesorica Dunja Šaro-Vojvodić, zadovoljna odrađenim poslom i dobivenim rezultatima, nagovijestila nam je da će se i sljedeće godine Europski dan jezika obavezno obilježiti, ali u nekom drugom obliku. O čemu se radi, nestrpljivo očekujemo vidjeti.

Ana Matoković, 8.a

Novinarska skupina