Ukupno: 6101993

Bili smo na predstavljanju priručnika "Ekološka hortikulturna proizvodnja"
Autor: Administrator , 30. 9. 2014.

DSC00948  POŽEGA -  Priručnik “Ekološka hortikulturna proizvodnja” poznate Vrtlarice Kornelije Benyovsky Šoštarić izrađen je za potrebe edukacije u  sklopu EU projekta “Ekološka poljoprivredna mreža”  čiji je nositelj PUO Obris iz Požege. Priručnik je autorica danas predstavila u prepunoj dvorani Hrvatske gospodarske komore u Požegi.

“Priručnik  je namijenjen prije svega edukaciji odraslih osoba koji žele dodatno znanje kako bi osigurali ekonomsku dobit za svoju obitelj te poboljšali vlastito zdravlje. Istog trena kada krenete uzgajati ekološki i organski vi imate više smjerova u kojima djelujete- jedan je taj ekonomski, drugi je zdravstveni, a treći je utjecaj na prirodu o čemu ipak trebmo voditi računa jer tu prirodu moramo ostaviti čistom za svoju djecu kako bi i ona imala mogućnost uzgajati  biljke na održivi način,” naglasila je Kornelija Beyovsky Šoštarić predstavljajući priručnik. Priručnik donosi sve potrebne informacije o potrebnim preduvjetima i detaljima uzgoja u ekološkoj hortikulturnoj proizvodnji pri čemu autorica ne zaboravlja ni ono, kako ističe, najvažnije, a to je sačuvati čisti sastav tla i autohtoni sadni materijal.

“Najvažnije je biti svjestan da je tlo živi organizam, mi nismo jedina bića na planetu  i trebamo voditi brigu o tome da u vrtu žive i životinje, te da ne doživljavamo vrt samo kroz biljke. Stoga moramo pažljivo postupati sa svim živim organizmima koji nastanjuju naš vrt, a koji mogu biti naši pomagači. Uz to, živimo u svijetu kada su globalne migracije dio suvremenog uzgoja biljaka, no danas dolaze i genetski modificirane biljke. Jako sam protiv toga jer one imaju štetni utjecaj na naše zdravlje, a osim toga  na taj način se favoriziraju samo određene sortne liste pri čemu se gubi naše nacionalno blago, izbor sadnog i sjemenskog  materijala koji smo prikupljali stoljećima. Mislim da se dovoljno pažnje ne polaže u tom smjeru, a tu veliku ulogu mogu sada odraditi vrtlari, mali farmeri- jednostavno institucije su tu podbacile i sada je vrijeme na nama,” zaključila je popularna Vrtlarica.

DSC00942

Projekt Ekološka poljoprivredna mreža koji provodi Pučko otvoreno učilište Obris predstavila je ravnateljica učilišta Obrisa Jadranka Krmpotić. Riječ je o projektu koji sadržava više aktivnosti – kroz cijelu 2014. godinu provedene su edukativne aktivnosti, a napravljeno je i opremljeno nekoliko eko vrtova u  selu Rasna na području Požeštine, u Šeovici kod Pakraca, u Osijeku u suradnji s udrugom Slagalica te u Glini i Slatini. “Tamo smo postavili staklenike, uzdignute gredice i sada smo krenuli s edukacijama u svakom gradu za najmanje 20 polaznika. Ljudi se educiraju kako se baviti ekološkom hortikulturom na najbolji način pri čemu će i ovaj priručnik biti neizostavno štivo,” naglasila je Krmpotić.

TEKST: Sanja Pok    FOTO: S. Pok

Preuzeto s portala:http://slavonski.hr i http://pozeski.hr/