Ukupno: 6102073

Stare hrvatske novine dostupne na portalima Europske knjižnice i Europeane
Autor: Administrator , 26. 9. 2014.

Kao pridružena članica projekta Europeana Newspapers, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu dostavila je bibliografske zapise 34 naslova digitaliziranih starih novina Europskoj knjižnici i Europeani. Riječ je o metapodatcima 17 990 sveščića novina, odnosno 117 813 stranica, koje su digitalizirane u sklopu redovitoga programa digitalizacije starih novina Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te kroz nekoliko projekata digitalizacije provedenih uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Među dostavljenim naslovima nalaze se i najstarije novine na hrvatskome jeziku Kraljski Dalmatin (Zadar, 1806. –1810.), GajeveNarodne novine s književnim prilogom DanicaJutarnji list (1912. –1915.), ilustrirani list Dom i sviet (1880. – 1923.) te niz lokalnih novina. Dostava metapodataka Europskoj knjižnici i Europeani osigurat će širu dostupnost podataka o hrvatskoj kulturnoj baštini, veću zastupljenost građe na hrvatskome jeziku na portalu Europeane te bolji uvid u stare hrvatske novine kao važan izvor povijesnih podataka i izvor za rodoslovna ili jezikoslovna istraživanja.

Projekt Europeana Newspapers u veljači 2012. godine utemeljilo je 18 europskih ustanova kako bi se tijekom tri godine na portalu Europeana osigurao pristup 18 milijuna stranica novina. Projekt je pokrenut u sklopu Okvirnoga programa za konkurentnost i inovacije Europske komisije (CIP – Competitiveness and Innovation Framework Programme, 2007–2013) sa svrhom okupljanja i povećanja mogućnosti korištenja novina preko portala Europske knjižnice.

Knjižnice suradnice projekta nastavit će dobavljati digitalizirane i digitalne novine te cjelovite tekstove za najveću europsku digitalnu zbirku Europeana. Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu odabrana je uz deset europskih knjižnica kao pridruženi suradnik projekta, što znači da joj je u sklopu projekta osigurana stručna potpora i izobrazba, dok novčana sredstva za digitalizaciju, obradu i objavu građe te izradu metapodataka mora osigurati sama. U provedbi ovoga projekta Knjižnici je osigurana novčana potpora Ministarstva kulture Republike Hrvatske u iznosu od 30.000,00 kuna.

Program digitalizacije novina u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu provodi se od 2004. godine te predstavlja dio programa zaštite starih hrvatskih novina, ali i omogućivanja njihove šire dostupnosti. Novine se skeniraju s mikrofilmske preslike u Odjelu za zaštitu i pohranu te dodatno pripremaju za objavu u nekoliko odjela Knjižnice. U radu na pripremi novina za objavu sudjeluju i studenti knjižničarstva Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu u sklopu praktične nastave, a pomoć u opsežnome poslu obrade preslika pružaju i volonteri.

Digitalne preslike starih novina i časopisa dostupne su na portalu Digitalizirane stare hrvatske novine i časopisi koji je izrađen 2009. godine u sklopu uspostavljanja sustava za upravljanje digitaliziranim serijskim publikacijama provedenim u suradnji s tvrtkom Conscius iz Zagreba. Riječ je o suradničkome sustavu i portalu više hrvatskih knjižnica i ostalih ustanova koje rezultate projekata digitalizacije starih serijskih publikacija dijele u sklopu zajedničkoga portala. Ove portale godišnje posjeti više od 20 000 korisnika, a trenutačno je dostupno 149 naslova sa 198 352 stranica. Iako skromnoga opsega u odnosu na ostale nacionalne projekte digitalizacije, hrvatski program digitalizacije starih novina i časopisa u skladu je s trenutačnim novčanim mogućnostima ustanova koje se bave digitalizacijom ove vrste građe.

Dostava metapodataka Europeani dodatni je poticaj za nastavak programa digitalizacije starih novina u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, kao i za daljnju suradnju s ostalim baštinskim ustanovama u predstavljanju digitalizirane građe javnosti i promicanju njezina većeg korištenja.

Preuzeto s portala:http://www.skole.hr