Danas je Svjetski dan biciklista, čestitamo!
Autor: Administrator , 16. 7. 2014.

Danas (16.6.) je Svjetski dan biciklista! Koliko često koristite bicikl kao prijevozno sredstvo? Jeste li od onih ljudi koji se i do obližnje trgovine voze automobilom, ili je ipak bicikl vaš prvi izbor? Ukoliko pripadate prvoj skupini, danas je dan kada to možete promijeniti prilikom obilježavanja Svjetskog dana biciklista.

Bicikl (biciklo, bajk…) je praktično i pristupačno prijevozno sredstvo i smatra se ravnopravnim sudionikom u prometu. Dakle, i za bicikl postoje određene zakonske regulative o starosti vozača, tehničkoj zahtjevnosti i pravilima kretanja po javnim prometnicama. Korištenje bicikla donosi brojne prednosti: ekološki i ekonomski je prihvatljiv jer ne koristi benzin, oblikuje mišiće, čuva zglobove i srce te daje energiju. Također, nemate problema s traženjem parkirališnog mjesta, a vjetar vam omogućava prirodno rashlađivanje. Nedostaci se vezuju tek uz moguće loše vremenske uvjete.

Jedni ga zovu bicikl, drugima je draži naziv bajk.  Zovu ih, eto, svakako, ali svima je zajedničko jedno – svi ih voze! I ne samo da ih voze, svi ih otvoreno vole. Dragi su mladima i nešto starijima, obožavaju ih klinci, ali i njihovi roditelji, djedovi i bake, vole ih žene, vole ih i muškarci! Širom svijeta danas se kotrlja oko milijardu bicikala, a za ove vruće ljetne dane postali su posebno omiljeni.

Nema na njima onog memljivog zraka iz tramvaja/vlaka ili autobusa, ne morate čekati na semaforima kao u automobilu i još se k tome dobro znojiti, mnogo su zabavniji od hodanja, a najbolje od svega – još su i zdravi!

Prema današnjim važećim prometnim pravilima u većini država bicikl se smatra prometnim sredstvom i ravnopravnim sudionikom u prometu. To znači da postoji zakonska regulativa koja propisuje minimalnu potrebnu starost vozača, pravila kretanja po javnim prometnicama, tehničke zahtjeve na bicikl, itd.

U usporedbi s drugim uobičajenim prijevoznim sredstvima, daleko manje je opasan po onečišćenje okoliša i time vrlo pozitivnog učinka na zdravlje ljudi koji voze bicikle.

Svake godine sve više i više za bicikliste se osigurava različita infrastruktura koja im olakšava vožnju: odvojene biciklističke staze, posebna mjesta za odlaganje bicikala, dijelove grada u koje je moguće doći isključivo biciklom ili pješice.

Pretpostavlja se da danas u svijetu ima preko milijardu bicikala. Kroz povijest izmjenjivali su se brojni izumi vozila pokretanih ljudskom snagom. Njemački grof Karl von Drais uzima se kao prvi vozač bicikla. On je 1817. kreirao drvenu napravu nazvanu draisine koja se pokretala odguravanjem nogama od poda. Taj je bicikl bio teško upravljivi i prilično opasan. Problemi s upravljanjem su donekle smanjeni uvođenjem upravljača i pomicanjem sjedala u bolji položaj.

Pravi napredak bio je uvođenje lančanog pogona kojeg su osmislili J. K. Starley, J. H. Lawson i Shergold te se njihov bicikl iz 1885. godine smatra prvim modernim biciklom. Proučavajući povijest bicikla može se zaključiti kako se osnovni koncept bicikla do današnjih dana nije bitno mijenjao, ali zahvaljujući uznapredovaloj tehnologiji, današnji su bicikli izrađeni od kvalitetnijih materijala i daleko su sigurniji. Najnoviji trend u proizvodnji bicikala su električni bicikli koji također ne zagađuju okoliš, ali vožnja ne donosi tolike zdravstvene koristi našem organizmu.

Osim u prometu, bicikli se koriste i za zabavu, rekreaciju i sport. Različita namjena bicikala uvjetuje razliku u konstrukciji, veličini kotača i širini guma, obliku okvira i upravljača te drugoj dodatnoj opremi. S obzirom na navedene razlike, a u skladu s vašim potrebama, možete odabrati sportski bicikl, brdski bicikl, BMX ili gradski bicikl za svakodnevnu vožnju i rekreaciju. Kako bi se što više potaknulo korištenje bicikala u svakodnevom životu, osiguravaju se i odgovarajuće biciklističke staze koje omogućuju sigurnije kretanje prometnicama.

Vožnja biciklom ujedno je i zabava i izvrstan način vježbanja i oslobađanja od stresa, što rezultira cjelokupnim boljim osjećanjem.

Vožnja biciklom je zdrava i čini ljude sretnima – tko jednom proba, teško se odlučuje na povratak u tramvaj, autobus ili automobil!

Stoga, krenite u akciju barem ovaj dan, potaknite svoje bližnje i napravite i vi jedan „krug“ biciklom.

Sretan vam dan biciklizma!

Izvor:http://doznajemo.com