Jedinstveni popis zdravstvenih kontraindikacija srednjoškolskih obrazovnih programa u svrhu upisa u I. razred srednje škole - ispravak
Autor: Administrator , 7. 7. 2014.

Povodom objave Jedinstvenog popisa zdravstvenih kontraindikacija srednjoškolskih programa u svrhu upisa u I. razred srednje škole Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta ističe kako se svakom učeniku/kandidatu za upis I. razred srednje škole pristupa individualno te kako će svaki od njih imati individualni pristup pri procjeni zdravstvenih sposobnosti od strane nadležnih liječnika medicine rada odnosno školske medicine.

U tom smislu, Jedinstveni popis zdravstvenih kontraindikacija načelne je prirode, namijenjen prvotno nadležnim liječnicima kao smjernice o zdravstvenim zahtjevima odnosno zdravstvenim kontraindikacijama za pojedina zanimanja. Učenicima i njihovim roditeljima/skrbnicima dokument treba poslužiti da prilikom izbora obrazovanih programa dobiju potpunu informaciju o tome koji bi im program mogao pružiti najveće moguće izglede za buduće zaposlenje.

Pri upisu u jedan od programa obrazovanja/zanimanja za koje kandidat s teškoćama u razvoju, odnosno kandidat sa zdravstvenim teškoćama, posjeduje stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje, kojem je prethodilo stručno mišljenje nadležnoga školskog liječnika, nije potrebno posjedovati uvjerenje – potvrdu o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija nadležnoga školskog liječnika, odnosno liječničku svjedodžbu medicine rada, a koje su predviđene tim dokumentom.

Učenik se može odlučiti na školovanje u programu/zanimanju za koji zdravstveni zahtjevi nisu u potpunosti ispunjeni. Kada je učenicima s teškoćama dostupna odgovarajuća prilagodba, navedena zdravstvena kontraindikacija za pojedini program ne uzima se u obzir.

Jedinstveni popis zdravstvenih kontraindikacija srednjoškolskih obrazovnih programa za upise u 1. razred srednje škole izradilo je međuresorno Povjerenstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstva zdravlja sastavljeno od relevantnih predstavnika struke i nadležnih obrazovnih institucija kako bi se, po prvi put, zdravstveni preduvjeti uskladili na razini cijele Hrvatske za sve učenike i obrazovne programe. Riječ je o dokumentu podložnom trajnom preispitivanju i otvorenom za promjene i daljnja poboljšanja. Sasvim je izvjesno kako će se tijekom praktične primjene tog dokumenta ukazati potreba za njegovom doradom i poboljšanjem, te s tim u svezi, uključivanje i drugih stručnjaka u rad Povjerenstva, odnosno u doradu i poboljšanje tog dokumenta.

Dokument je dostupan na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Izvor: http://www.skole.hr