Ukupno: 6101950

Smotru zborova proslavila najljepši instrument – glas
Autor: Administrator , 2. 4. 2014.

Glazba, univerzalni jezik čovječanstva, uvijek izražava ono što se ne može reći, a o čemu je nemoguće šutjeti. Ona je umjetnost koja oplemenjuje čovjekovu ćud i u njemu budi osjećaj za red i ljepotu.

Prvo okupljanje zborova održano je 2005. godine, a sada je već postalo tradicionalno. Još jedna Smotra pjevačkih zborova učenika osnovnih i srednjih škola Požeško-slavonske županije održana je 26. ožujka u požeškom hramu glazbe – dvorani nove Glazbene škole, Požega. Organizacijsku ulogu uspješno je odradila naša Škola, pod glavnim vodstvom učiteljice Irene Topalušić i nesebične podrške s. M. Tee Juratović.

Usavršiti ljepotu ljudskog glasa nije lagan posao, a još je teže bilo stvoriti harmoniju mnoštva glasova okupljenih u 12 zborova koje smo mogli čuti. Nije bilo natjecateljskog tona, ali ipak je tu bilo Povjerenstvo za prosudbu kvalitete nastupa zbora Katoličke osnovne škole koji će ove godine nastupiti na 57. glazbenim svečanostima hrvatske mladeži u Varaždinu.

Od šaljivih preko klasičnih skladbi, sve do popularnih hitova

Zaslužene pohvalnice dobili su svi zborovi nižeg i višeg uzrasta, a svakako ih je važno i ovdje istaknuti - dječji zbor naše Škole, Cesarićeve škole, kutjevačke, požeške Katoličke škole, Tintilinići iz požeške Glazbene škole, pjevači lipičke Glazbene škole. Uslijedili su zborovi kaptolačke, lipičke i pakračke osnovne škole, a nastupio je i jedan srednjoškolski zbor – iz Katoličke gimnazije, Požega.
Raznovrstan je bio repertoar u kojem su uživali ljubitelji glazbe – od Osmijeha moje majke do šaljivih glazbenih ostvaraja kao što su Bibbidi-bobbidi-boo. Čuli smo i jedan gregorijanski koral na latinskom jeziku, a uz razna djela klasične glazbe mogli smo čuti i popularne pop i zabavne pjesme: Amazing grace te Rivers of Babylon.

Druženje se nastavilo i poslije smotre

Nakon dvoipolsatnog glazbenog druženja uslijedio je i prigodan domjenak za sve sudionike što je najviše razveselilo učenike koji će Smotru pamtiti i po novim prijateljstvima.
Nadamo se da je ova smotra mnogima otvorila glazbene vidike. Pokazala je razne tehničke mogućnosti i razne načine obrade pjesama koje do sada nismo čuli u ovakvoj obradi. Nadamo se da je probudila i pozitivne osjećaje jer to je i glavni smisao ove umjetnosti.

NOVINARSKA SKUPINA
Mario Trupinić, prof.

fotografije preuzete s mrežne stranice Radija Vallis Aurea (http://www.rva.hr/)