CERNIK - RUDINA -Terenska nastava učenika petih razreda 20.11.
Autor: Ana-Marija Biršić Glibo, 23. 11. 2013.

Nastava  izvan učionice zasigurno je bila zanimljivija i učenicima  petih razreda.

Bila je to jedna  srijeda, nebom  prekrivena  sivim i kišnim oblacima.  U dva autobusa,  zaigrani i veseli petaši,  krenuli  su sa svojim učiteljima u smjeru Cernika i Rudine.

...   zaigrani i veseli petaši,  krenuli  su sa svojim učiteljima u smjeru Cernika, 30-tak kilimetara od Požege.

Povijesnu priču mjesta Cernika ispričao nam je učitelj Mario Trupinić. Saznali smo zašto je povijest Cerniku dodijelila važno  političko, gospodarsko i kulturno značenje.  Vidjeli smo i prekrasan cernički Dvorac iz 18 st. Naučili smo, i stoga možemo od sada slobodno reći, da je Cernik  prekrasno mjesto, a Nova Gradiška se smjestila pokraj Cernika. :-)

U franjevačkom samostanu  dočekao nas je pater Mario. Govorio nam je o povijesti  lijepe  barokne crkve sv. Petra, izgrađene 1744. g. te nas je proveo kroz tisućljetnu starozavjetnu i novozavjetnu povijest, pokazujući nam  vrlo vrijedne arheološke izloške s područja drevnog Bliskog Istoka i Isusove zemlje, Palestine (Izrael).  Kroz  mnoštvo starih pisanih spisa vidjeli smo povijest prenošenja biblijskog teksta, od najstarijih rukopisa pa do najnovijih znanstvenih izdanja.  To su  biblijski tekstovi  na originalnim jezicima, hebrejskom, aramejskom i grčkom i  latinskom te povijest biblijskog teksta u hrvatskom narodu.  U tom muzejskom prostoru učitelj Goran Đurđević  govorio  nam je o arheologiji, o njenoj važnosti  za otkrivanje i shvaćanje povijesti, života  i kulture prošlih, ali i  budućih generacija.

Nakon Cernika stigli smo pred Rudinu. Hod prema arheološkom nalazištu Rudini nebo je obasjalo suncem :-) . Bila je to divna šetnja s veselim  petašima  i našom, već poznatom i dragom „gošćom“ prof. Dubravkom Sokač Štimac. Pričala nam je  o arheološkom istraživanju na Rudini, o vrijednim pronalascima iz daleke prošlosti, grobnicama, pronađenim, sada svjetski poznatim,  rudinskim glavama, o grobnici s ribom iz ranokrščanskih vremena … A ljubav prema arheologiji, koja se sada rodila  u srcima petaša, došla je do vrhunca sreće kad je profesorica Dubravka otvorila jednu „grobnicu“  sa starim kostima i pokazala ih našim malim arheolozima. :-)

Bilo je vrijeme za odlazak, nebo više nije moglo čekati  … prekrasan blagoslov s neba i rominjanje kiše pratilo nas je s Rudine prema našim domovima.

Na ovom prekrasnom danu, od srca zahvaljujem prof. Dubravki, fra Mariu, učiteljima Goranu, Mariu,  Ivanu,  Kristini, razrednicama Ani, Biljani, Jeleni i svim učenicima.

Vidimo se!!

Ana-Marija, vjeroučiteljica

Cilj terenske nastave je korelacijom nastavnih predmeta vjeronauka, povijesti, geografije i hrvatskog jezika, istraživačkim pristupom učiti  u neposrednoj životnoj stvarnosti, upoznati vrijedne arheološke predmete i pisane dokumente i ostalo blago biblijsko-arheološke zbirke,   otkriti važnost očuvanja kulturne baštine, upoznavanje i poštivanje kulturne i religiozne različitosti među ljudima.

Stalna »Biblijsko-arheološka muzejska izložba« Hrvatske franjevačke provincije Sv. Ćirila i Metoda smještena je i djeluje u okviru franjevačkog samostana u Cerniku. Nastala je nastojanjem dr. fra Tomislava Vuka, profesora na Fakultetu za biblijske znanosti i arheologiju u Jeruzalemu; on je prikupio izloške, priredio znanstvenu obradu, opisne tekstove i fotografsku dokumentaciju te postavio izložbu. Izložba je jedinstvena ne samo u Hrvatskoj nego zapravo i u svjetskim razmjerima.

Rudina – arheološko nalazište s ostacima benediktinskog samostana sv. Mihovila iz 12. st.; značajno je zbog pronalaska ostataka romaničke crkve, mnogih predmeta, grobnica, te zbog svjetski poznatih rudinskih glava.